Straty energii w firmie – jak je zlokalizować?

Mateusz Rąbalski
25.05.2021

Koszty zakupu energii – zarówno elektrycznej, jak i cieplnej – pochłaniają lwią część budżetu niejednego przedsiębiorstwa. Szczególnie dotkliwie odczuwają to właściciele firm produkcyjnych, posiadających własne linie technologiczne, ale też rozbudowane działy biurowe. Aby ograniczyć wydatki związane z zakupem czy wytwarzaniem energii należy zacząć od zlokalizowania źródeł strat. Gdzie ich szukać? Sprawdź kilka wskazówek.

Oświetlenie

W wielu firmach występuje problem oświetlania pomieszczeń, które tego nie wymagają, przynajmniej nie tak intensywnie, jak obecnie. Jeśli np. w firmowej szatni bez przerwy jest włączone światło, choć pracownicy przebywają w niej tylko dwa razy w ciągu dnia, to mamy już pierwsze źródło strat.

Kolejną kwestią jest rodzaj źródła światła. W niejednym przedsiębiorstwie wciąż podstawą są przestarzałe i bardzo energochłonne lampy sodowe, które powinny zostać wymienione na nowoczesne i oszczędne oświetlenie LED. W przestrzeni biurowej można natomiast stosować energooszczędne świetlówki zamiast tradycyjnych żarówek i halogenów.

Urządzenia biurowe

Być może nawet nie zdajesz sobie sprawy, jak dużo energii marnuje się w Twojej firmie właśnie z powodu nieodpowiedniego korzystania z urządzeń biurowych. Niepozorne drukarki, monitory, laptopy czy kserokopiarki pozostawione w trybie czuwania (stand-by) w ciągu roku potrafią zmarnotrawić setki kilowatogodzin prądu – zupełnie bez sensu, ponieważ i tak nikt z nich w tym czasie nie korzysta.

Dobrym pomysłem będzie więc przeprowadzenie krótkiego szkolenia z ekspertem ds. gospodarowania energią, który przekaże pracownikom dobre praktyki w zakresie oszczędzania prądu. To inwestycja, która prędzej czy później się zwróci, nie wspominając już o tym, że przyczyni się do zmniejszenia negatywnego wpływu funkcjonowania firmy na środowisko naturalne.

Instalacje przesyłające ciepło

W przedsiębiorstwach, w których kotłownia znajduje się poza budynkiem głównym, a tym bardziej halą montażową/produkcyjną, standardowo występuje poważny problem strat energii na etapie przesyłania ciepła. Zwykle odbywa się to za pośrednictwem niezaizolowanych kanałów, co w oczywisty sposób generuje niepotrzebne uwalnianie cennej energii do atmosfery. Konieczne jest spalanie większej ilości paliw, co oczywiście uderza w budżet przedsiębiorstwa.

Zalecamy, aby w takiej sytuacji zlecić przeprowadzenie audytu energetycznego, który pozwoli ustalić inne źródła „ucieczki” ciepła oraz wprowadzić zmiany przekładające się na ograniczenie zużycia energii w przedsiębiorstwie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie