Sosnowiec bez kopciuchów?

Marek Szydełko
03.06.2020

Kolejne polskie samorządy wypowiadają wojnę wysokoemisyjnym źródłom ogrzewania, czyli przede wszystkim domowym kotłom węglowym starej generacji. Tak zwanych kopciuchów chcą się pozbyć władze Sosnowca i trudno się dziwić ostrej reakcji samorządu. Sosnowiec zajmuje jedno z wysokich miejsc w rankingu miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Jaki jest plan na walkę z tym problemem?

Kategoryczny zakaz palenia węglem

Władze Sosnowca dość późno zorientowały się, że akcje propagujące ekologiczne źródła ogrzewania niewiele dają. Fatalna jakość powietrza w tym mieście nie przynosi Sosnowcowi chluby, jednak nie da się tego zmienić bez podjęcia zdecydowanych kroków. Inspiracją jest oczywiście Kraków, w którym już obowiązuje całkowity zakaz palenia węglem i drewnem w domowych kotłach, co w perspektywie kilku lat powinno znacząco poprawić jakość powietrza w tym mieście.

W Sosnowcu problem dotyczy około 14 tysięcy gospodarstw domowych. Z danych zebranych przez władze miasta wynika, że właśnie tyle rodzin korzysta z kopciuchów, czyli przestarzałych kotłów węglowych, bardzo często opalanych węglem najniższej jakości, odpadami drzewnymi, a nawet zwykłymi śmieciami.

Prezydent Sosnowca chce, aby zakaz używania takich kotłów został wprowadzony na mocy uchwały Sejmiku Województwa Śląskiego. Póki co w województwie śląskim obowiązuje uchwała antysmogowa, która zakłada stopniową wymianę nieekologicznych źródeł ciepła w latach 2021 do 2025. Władze Sosnowca oczekują jednak bardziej zdecydowanych działań i przeznaczenia na ten cel większej puli pieniędzy, by dofinansowywać wymianę kotłów po zapowiedzeniu wprowadzenia zakazu używania kopciuchów.

Kraków dał przykład

Kraków jest pierwszym miastem w Polsce, w którym wprowadzono tak restrykcyjne przepisy dotyczące zakazu opalania kotłów węglem i drewnem. Budzące ogromne kontrowersje przepisy okazały się być jednak możliwe do wprowadzenia i wyegzekwowania, co zachęca kolejne samorządy do podążania tą samą ścieżką.

W ślady Krakowa chcą pójść władze nie tylko Sosnowca, ale też chociażby Wrocławia, Tarnowa, Rabki-Zdroju, Rybnika, Raciborza oraz Sopotu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie