Smoliste osady w kotle węglowym – jak sobie z tym poradzić?

Mateusz Rąbalski
02.12.2022

Użytkownicy kotłów węglowych bardzo często obserwują w nich zjawisko zarastania ścian komory spalania oraz rusztu smolistymi osadami. Nie dość, że jest to mało estetyczne, to jeszcze na dłuższą metę może być bardzo szkodliwe dla samego kotła, ponieważ osady te stopniowo przechodzą w ogniska korozji. Czy można im jakość zapobiec? Sprawdź w naszym poradniku.

Czym jest spowodowane powstawanie smolistych osadów w kotle?

Przyczyn tego zjawiska jest co najmniej kilka. Najczęściej źródła problemu należy szukać w samym opale, który nie spełnia norm jakościowych lub był nieprawidłowo przechowywany. Powstawanie smolistych osadów jest w zasadzie normą w sytuacji, gdy spalamy w kotle węgiel najniższej jakości, miał czy też paliwo o wysokim stopniu wilgotności. Wyeliminowanie tych czynników powinno rozwiązać problem od ręki.

Przyczyną może być jednak także nieprawidłowa eksploatacja kotła. Wielu użytkowników pilnuje, aby temperatura na kotle była jak najniższa (np. dławiąc dopływ powietrza), dzięki czemu maleje zużycie paliwa. Skutkiem ubocznym takiego działania będzie jednak powstawanie smolistych osadów, które z czasem powodują korozję.

Osady są również dość charakterystycznym objawem przewymiarowania kotła. Jeśli jest on zbyt duży jak na potrzeby budynku, to trudno będzie zachować prawidłowy proces spalania, a wszelkie zaburzenia powodują właśnie tworzenie się smolistych osadów.

Co robić?

Przede wszystkim trzeba wyeliminować źródło problemu. I o ile w przypadku posiadania przewymiarowanego kotła będzie z tym duży problem, to z innymi przyczynami można już sobie poradzić.

Zaczynamy od zmiany paliwa. Warto zaopatrzyć w np. jeden worek suchego węgla wysokiej klasy i sprawdzić, czy to pomogło. Jeśli tak, to wiadomo już, że w przyszłości nie ma sensu szukać przesadnych oszczędności na paliwie.

Skutecznym sposobem na zaradzenie powstawaniu smolistych osadów w kotle węglowym jest podwyższenie temperatury pracy kotła powyżej 60 stopni Celsjusza, a także zastosowanie zaworu mieszającego.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie