Produkcja brykietu ze słomy: dlaczego warto się tym zainteresować?

Piotr Kowalczyk
01.11.2023

Słoma stanowi coraz większy problem dla producentów rolnych. Jest jej po prostu za dużo, przez co rosną koszty jej zagospodarowania. Ciekawym pomysłem może być zainwestowanie w maszynę do produkcji brykietu ze słomy. Najważniejsze zalety tego rozwiązania omawiamy w naszym poradniku.

Własne paliwo grzewcze

Produkując brykiet ze słomy można zyskać praktycznie darmowe paliwo, które pozwoli znacząco ograniczyć koszty ogrzewania budynków gospodarskich. Za jednym zamachem rozwiązujemy więc dwa problemy: zagospodarowania nadmiarowej słomy oraz ponoszenia coraz wyższych wydatków na zakup paliwa grzewczego.

Wygodne korzystanie z brykietu do celów opałowych

Brykiet ze słomy jest paliwem, którym można zasilać również klasyczne kotły grzewcze, po prostu mieszając go z drewnem opałowym czy węglem. Jest to o wiele wygodniejsze rozwiązanie w porównaniu z zasypywaniem kotła luźną słomą.

Dodatkowe źródło zarobku

Sprzedaż brykietu ze słomy może być dochodową formą działalności, która uzupełni podstawowy biznes producenta rolnego. Zapotrzebowanie na ekologiczne paliwo grzewcze, przede wszystkim na biomasę, rośnie z roku na rok, zarówno w gronie dużych zakładów, jak i właścicieli domów jednorodzinnych czy wspólnot mieszkaniowych.

Mając nadwyżki słomy, z którymi nie bardzo wiadomo, co zrobić, na pewno warto zainteresować się kwestią produkcji brykietu na potrzeby własne i do dalszej sprzedaży.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie