Premier przedłuża obowiązywanie stopni alarmowych w Polsce

Maciej Piwowski
09.07.2024

Premier Donald Tusk podpisał zarządzenia przedłużające obowiązywanie stopni alarmowych na terenie całego kraju oraz dla polskiej infrastruktury energetycznej za granicą. Ma to związek ze zwiększonym zagrożeniem m.in. ataków cybernetycznych i działań sabotażowych ze strony obcych służb (w szczególności rosyjskich).

Co to oznacza w praktyce?

Stopnie alarmowe BRAVO i BRAVO-CRP są sygnałem dla służb, aby były w pełnej gotowości do działania w przypadku wystąpienia zagrożeń. Zarządzenia te przedłużają obowiązywanie stopni alarmowych do 31 sierpnia 2024 roku. Wprowadzenie i przedłużenie stopni alarmowych jest odpowiedzią na informacje o potencjalnych zagrożeniach i ma na celu zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa dla kluczowej infrastruktury.

Stopień alarmowy BRAVO-CRP zobowiązuje administrację publiczną do wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych. Jest to drugi stopień zagrożenia w czterostopniowej skali, wskazujący na zwiększone ryzyko ataków cybernetycznych.

Z kolei stopień alarmowy BRAVO to drugi stopień zagrożenia w przypadku zwiększonego i przewidywalnego ryzyka wystąpienia zdarzeń terrorystycznych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie