Prawidłowa eksploatacja kotłowni gazowej z punktu widzenia zwykłego użytkownika

Marek Szydełko
10.12.2021

Współczesna kotłownia gazowa musi być bezobsługowa, bezawaryjna i tania w eksploatacji. Nie oznacza to natomiast, że jej właściciel może całkowicie zbagatelizować jakiekolwiek czynności użytkowe. Choć serwisowaniem kotłowni zajmuje się fachowiec, to jednak nie zwalnia to nas z obowiązku bieżącego kontrolowania pracy kotła oraz armatury hydraulicznej. Sprawdź warunki prawidłowej eksploatacji kotłowni gazowej.

Kontroluj ciśnienie na kotle

Odczytasz je na manometrze i dobrze zaznajom się z tym elementem. Ciśnienie na zimnym kotle powinno wynosić około 1-1,2 bar. Podczas pracy nie może się podnieść o więcej niż 0,2-0,4 bar. Jeśli w trybie grzania ciśnienie gwałtownie rośnie, może to świadczyć o uszkodzeniu przepony w naczyniu. Z kolei stały ubytek ciśnienia sygnalizuje przeciek. Trzeba wezwać serwis.

Przyglądaj się podłodze

Stan podłogi, szczególnie pod samym kotłem, powie Ci wiele o jego sprawności. Jeśli regularnie pojawiają się na niej mokre plamy lub zaschnięte ślady wody, to znak, że gdzieś mamy przeciek, co wymaga szybkiej kontroli ze strony serwisanta. Pilnie wezwij serwis, gdy pod kotłem zauważysz kałużę.

Nie ignoruj głośnej pracy kotła

Głośna praca urządzenia jest łatwa do odnotowania, ponieważ współczesne urządzenia kondensacyjne charakteryzują się wysoką kulturą działania. Jeśli więc do Twoich uszu docierają różnego rodzaju stuki, dźwięki kapiącej wody, strzały, trzaski czy świsty, to na pewno nie zaszkodzi skonsultować się z serwisantem. Nie musi to od razu oznaczać poważnej awarii, ale być może konieczne będzie np. odpowietrzenie kotła.

Nie zmieniaj ustawień wprowadzonych przez serwisanta

Częstym błędem popełnianym przez użytkowników kotłów gazowych jest „kombinowanie” z ustawieniami. Dobra rada: jeśli się na tym nie znasz, to zaufaj fachowcowi. Skoro serwisant wprowadził konkretne ustawienia, to najwyraźniej są one optymalne i Twoim zadaniem jest jedynie ustawienie pożądanej temperatury na sterowniku oraz manipulowanie głowicami termostatycznymi na grzejnikach (o ile je masz).

Nie zaburzaj pracy wentylacji

W każdej kotłowni gazowej musi znajdować się sprawna wentylacja nawiewno-wywiewna. Nie próbuj zaburzać jej pracy poprzez np. zasłanianie kartki – to może nawet doprowadzić do tragedii! Co prawda kotły gazowe z zamkniętą komorą spalania nie pobierają powietrza z pomieszczenia, ale i tak nie wolno ograniczać działania wentylacji w kotłowni.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie