Praktyczne wskazówki dotyczące montażu gniazdek elektrycznych w domu i mieszkaniu

Mariusz Siwko
30.03.2021

Gniazdka są bardzo ważnym elementem każdej instalacji elektrycznej. To do nich podłączamy urządzenia wymagające zasilania prądem, dzięki czemu możemy z nich korzystać w domu. Nie każdy jednak wie, że gniazda elektryczne należy wybierać i montować zgodnie z dobrymi praktykami instalacyjnymi. Nie ma tutaj pełnej dowolności, ponieważ popełnienie prostych błędów mogłoby skutkować zarówno niskim komfortem korzystania z kontaktów, jak również spowodować ryzyko pożaru czy porażenia. Kilka praktycznych wskazówek dotyczących montażu gniazdek elektrycznych znajdziesz w naszym poradniku.

Wysokość od podłogi

Minimalna wysokość, na jakiej można zamontować gniazdko elektryczne, to 20 centymetrów. Oczywiście mówimy tutaj o pomieszczeniach suchych, jak salon, sypialnia, pokój dziecka. W przypadku pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, w których istnieje prawdopodobieństwo zalania, jak chociażby łazienka, gniazda montujemy na wysokości 140 centymetrów.

Jeśli wymagana przepisami wysokość montażu gniazdka nie wchodzi z jakiegoś powodu w grę, warto rozważyć wybór gniazd montowanych w podłodze lub w blacie, np. kuchennym. Są bardzo estetyczne, a przy tym komfortowe w użytkowaniu – choć odpowiednio droższe.

Odległości

Przepisy i dobre praktyki instalacyjne mówią jasno: gniazdka elektryczne montujemy na ścianie w odstępach co około 2-2,5 metra. Jest to optymalne rozwiązanie, które pozwoli zachować odpowiednią estetykę, a jednocześnie zagwarantuje dużą swobodę w podłączaniu urządzeń elektrycznych do kontaktów.

Podwójne czy pojedyncze?

To jeden z najczęstszych dylematów, jakie mają inwestorzy. Rozwiązanie jest całkiem proste. Musimy się dobrze zastanowić, do czego dane gniazdko będzie nam potrzebne. Generalnie zaleca się, aby gniazdka pojedyncze ze względów estetycznych montować w takich miejscach, które są dobrze widoczne oraz wiemy, że będziemy z nich korzystać sporadycznie – na przykład w celu podłączenia odkurzacza czy choinki na święta.

Z kolei gniazda podwójne warto montować tam, gdzie docelowo będzie na stałe umieszczony jakiś sprzęt wymagający podłączenia do prądu – na przykład telewizor, sprzęt audio, konsola do gier, kocioł, zmywarka, pralka etc. Takie urządzenia muszą mieć własne zasilanie, które nie powinno być współdzielone z innymi sprzętami, np. za pośrednictwem rozgałęźnika.

Natynkowe czy podtynkowe?

Tutaj sprawa jest prosta. Gniazdka podtynkowe, o wiele estetyczniejsze, montujemy w pomieszczeniach mieszkalnych, reprezentacyjnych oraz wszędzie tam, gdzie zależy nam na zaoszczędzeniu cennego miejsca. Do takiego gniazdka można bez problemu przysunąć np. komodę czy sofę.

Z kolei gniazdka natynkowe należy montować w tych pomieszczeniach, w których estetyka ma drugorzędne znaczenie, za to liczy się łatwy dostęp do źródła prądu – na przykład w pralni, garażu, kotłowni, piwnicy etc.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie