Poznań stawia na OZE. Są już konkretne pomysły

Mateusz Nowak
16.12.2019

Temat odnawialnych źródeł energii jest w naszym kraju bardzo modny. Powszechnie upatruje się w OZE szansy na to, aby uniknąć gigantycznych kosztów związanych z eksploatowaniem przestarzałych instalacji energetycznych, a także obniżyć ceny dla konsumentów i poprawić fatalną obecnie jakość powietrza. Kolejne samorządy deklarują postawienie mocniejszego akcentu na nowoczesną energetykę. Poznań przedstawił już nawet konkretne pomysły.

OZE ważnym elementem strategii rozwoju miasta

Poznańscy radni przyjęli uchwałę, która stanowi uzupełnienie ogłoszonej wcześniej Strategii Rozwoju Miasta Poznania 2020+. Zakłada ona między innymi, że wszystkie nowobudowane i modernizowane miejskie budynki, muszą w choćby minimalnym stopniu wykorzystywać potencjał odnawialnych źródeł energii. Instalacje OZE mają być wręcz punktem wyjścia przy projektowaniu obiektów tak, aby nie istniały żadne infrastrukturalne przeszkody na drodze do ich stosowania.

Przykładem inwestycji realizowanej zgodnie z tą koncepcją jest przedszkole nr 144 na osiedlu Cecha, w którym planuje się zainstalowanie paneli fotowoltaicznych i kolektorów ciepła. Dodatkowo przy okazji modernizacji placówki wszystkie źródła światła zostaną wymienione na energooszczędne. Podobne kroki urzędnicy planują podjąć w trakcie prac remontowych w Domu Pomocy Społecznej przy Konarskiego.

Oddział Miejskiego Energetyka

Poznań jest jednym z pierwszym miast w Polsce, które tak mocno stawiają na ekologiczną politykę energetyczną. Dowodem na poważne zamiary władz samorządu jest powołanie Oddziału Miejskiego Energetyka, jako jednostki zależnej od Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania. Zadaniem Miejskiego Energetyka jest opiniowanie projektów energetycznych oraz wyznaczanie kierunku zmian, których celem jest zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w ogólnym bilansie energetycznym miasta.

Docelowo miasto chce zainwestować między innymi w instalacje fotowoltaiczne i turbiny wiatrowe na terenach Międzynarodowych Targów Poznańskich oraz spółki Aquanet, czyli dwóch bardzo energochłonnych obszarów miejskiej infrastruktury. Wspólnie z Politechniką Poznańską planowane jest również utworzenie wirtualnej mapy Poznania, która pozwoli dokładnie określić potencjał stosowania zwłaszcza instalacji fotowoltaicznych i solarnych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie