Polska wygrała z Komisją Europejską. Chodzi o zwolnienie z akcyzy na wyroby energetyczne

Antoni Kwapisz
24.06.2022

To pierwszy od dawna sukces polskiego rządu w sporze z Komisją Europejską. Trybunał Sprawiedliwości UE przyznał Polsce rację i odrzucił skargę Komisji zarzucającej naruszenie przepisów dyrektywy 2003/96/WE. Zapraszamy po szczegóły.

Polska mogła zastosować zwolnienie z akcyzy

Polski rząd w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej obniżył podatki naliczane od najpopularniejszych nośników energii – w tym paliw, energii elektrycznej i gazu. Zwolnieniem z akcyzy objęte zostały wyroby energetyczne wykorzystywane przez zakłady energochłonne. Zdaniem Komisji Europejskiej Polska nie mogła tego zrobić, ponieważ takie zakłady nie wprowadziły w życie systemów prowadzących do osiągnięcia celów ochrony środowiska lub efektywności energetycznej innych niż cele unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji.

Rząd stwierdził jednak, że taka opinia nie ma ugruntowania w przepisach dyrektywy 2003/96/WE. Sprawa trafiła więc przed Trybunał Sprawiedliwości UE, który błyskawicznie podjął decyzję o oddaleniu skargi Komisji Europejskiej. Dodatkowo została ona obciążona kosztami postępowania.

Polska nadal może więc stosować zwolnienie z akcyzy od wyrobów energetycznych dla zakładów energochłonnych, co w dobie szaleńczo drogich surowców jest ogromną ulgą dla budżetów takich przedsiębiorstw.

Przypomnijmy, że obniżone podatki w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej obowiązują także dla odbiorców indywidualnych, ale tylko do końca lipca. Prawdopodobnie jednak rząd przedłuży obowiązywanie tych przepisów w obliczu galopującej już inflacji i dalszych rajdów cenowych nośników energii z powodu wojny na Ukrainie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie