Odpowiedzialna gospodarka odpadami to bardzo modne hasło, które powoli zaczyna być na poważnie realizowane. W Polsce powstają kolejne samorządowe instalacje termicznego przetwarzania odpadów, które w dużej mierze rozwiązują problem składowania śmieci, a ponadto częściowo zaspokajają potrzeby gmin na energię cieplną i elektryczną. Co ciekawe po podobne rozwiązania mogą sięgnąć firmy, które chcą we własnym zakresie wykorzystać potencjał energetyczny odpadów.
Profesjonalna instalacja do termicznego przetwarzania odpadów powstała w 2015 roku w Bydgoszczy. Inwestycja budziła sporo kontrowersji, ale jej praca nie budzi już żadnych zastrzeżeń. Bydgoszcz i Toruń rozwiązały dzięki niej problem gromadzenia śmieci na wysypiskach. W ślad za tym nie poszły niestety obniżki cen wywozu odpadów, ale samorządowcy obiecują, że wkrótce tak się stanie.
Bydgoska instalacja jest przez jej operatora nazywana elektrownią. Z szacunków wynika, że wytwarzana w procesie spalania odpadów energia powinna zaspokoić potrzeby aż 40% mieszkańców Bydgoszczy. Widać zatem, że jest to właściwy kierunek w drodze do uniezależnienia się Polski od konwencjonalnych źródeł energii. Tego typu instalacje wsparte przez systemy bazujące na biomasie mogą stać się ważnym elementem polskiego bezpieczeństwa energetycznego.
Ciekawostka
W całej Polsce jest potencjał wykorzystania aż do 6 milionów Mg energii pochodzącej z opadów.
Instalacje do termicznego przekształcania odpadów są dostępne także dla przemysłu. Na to rozwiązanie może postawić praktycznie każda firma, która składuje odpady lub ma do nich dostęp. Instalacja składa się wówczas z:
Warto wiedzieć
Efektem spalania odpadów dzięki zaawansowanej filtracji jest praktycznie tylko para wodna oraz gazy, które mogą zostać wykorzystane do produkcji prądu.
Tego typu instalacje, choć w polskim przemyśle nadal egzotyczne, z czasem będą miały coraz większe znaczenie. Wymuszą to przepisy unijne oraz rosnąca świadomość na temat potrzeby dbania o środowisko naturalne i szukania alternatywnych źródeł energii. Firmy będą mogły liczyć na sowite dofinansowanie, co znacząco obniży koszt wykonania instalacji.