Polska Grupa Górnicza (PGG) zapowiada inwestycję w produkcję bezdymnego, niskoemisyjnego paliwa węglowego typu „błękitny węgiel”. Projekt realizowany jest we współpracy z samorządem województwa śląskiego oraz spółką Polchar, specjalizującą się w technologiach odgazowania węgla.
Tak zwany „błękitny węgiel” to paliwo stałe otrzymywane poprzez odgazowanie węgla kamiennego, co pozwala znacząco ograniczyć emisję pyłów i szkodliwych substancji, przede wszystkim redukując emisję PM2,5 i PM10, benzo(a)pirenu oraz węglowodorów aromatycznych (WWA).
Paliwo to jest przeznaczone dla gospodarstw domowych w rejonach bez dostępu do sieci gazowej i ciepła systemowego. Spełnia wymogi jakościowe określone w rozporządzeniu Ministra Przemysłu oraz Ministra Klimatu i Środowiska z 4 listopada 2024 r.
Obecnie największą barierą w upowszechnieniu „błękitnego węgla” są ograniczone zdolności produkcyjne oraz koszty transportu. Produkcja realizowana jest przez spółkę Polchar, której zakłady znajdują się w Kostrzynie nad Odrą i Policach, co wiąże się z koniecznością transportu surowca między Górnym Śląskiem a północno-zachodnią Polską.
PGG rozważa budowę własnych zakładów produkcyjnych, jednak wszystko rozbija się o pieniądze. Aktualnie analizowana jest również możliwość dofinansowania zakupu „błękitnego węgla” dla gospodarstw domowych, ponieważ obecnie jego cena (około 2000 zł za tonę) jest znacznie wyższa od tej, jaką trzeba zapłacić za tradycyjny węgiel – wówczas walor ekologiczny schodzi na drugi plan.
Węgiel „Błękitny Plus” można zamawiać w sklepie internetowym PGG. Jest dostępny zarówno w big bagach, jak i w workach 15-kilogramowych pakowanych na palety. Paliwo można odbierać w punktach PGG lub poprzez sieć Kwalifikowanych Dostawców Węgla (KDW).