1 grudnia ruszyło przyjmowanie wniosków o wypłatę dodatku energetycznego w kwocie 1000 lub 1500 zł. Dodatek przysługuje gospodarstwom domowym, które wykorzystują źródło ciepła zasilane energią elektryczną (np. pompę ciepła czy piec elektryczny) i zgłosiły je do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.
Dodatek energetyczny nie przysługuje tym gospodarstwom domowym, które posiadają mikroinstalację fotowoltaiczną i/lub otrzymały już wsparcie w formie dodatku do innego źródła ciepła (np. dodatku węglowego, dodatku do zakupu gazu LPG etc.).
Kwota dodatku wynosi 1000 lub 1500 zł. Na większe wsparcie mogą liczyć gospodarstwa domowe, w których zużycie energii w 2021 roku przekroczyło 5000 kWh.
Trzeba pamiętać, że dodatek energetyczny jest powiązany z adresem zamieszkania i co do zasady przysługuje na jeden adres. Wnioski można składać do 1 lutego, w formie papierowej w swoim urzędzie gminy lub przez platformę ePUAP (wniosek trzeba opatrzyć kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo uwierzytelnić podpisem zaufanym, np. przez bankowość elektroniczną).
W przypadku zatwierdzenia wniosku dodatek energetyczny zostanie wypłacony do 31 marca 2023 roku.