Można już składać wnioski o dodatek energetyczny

Jerzy Biernacki
02.01.2023

1 grudnia ruszyło przyjmowanie wniosków o wypłatę dodatku energetycznego w kwocie 1000 lub 1500 zł. Dodatek przysługuje gospodarstwom domowym, które wykorzystują źródło ciepła zasilane energią elektryczną (np. pompę ciepła czy piec elektryczny) i zgłosiły je do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.

Kto nie dostanie dodatku?

Dodatek energetyczny nie przysługuje tym gospodarstwom domowym, które posiadają mikroinstalację fotowoltaiczną i/lub otrzymały już wsparcie w formie dodatku do innego źródła ciepła (np. dodatku węglowego, dodatku do zakupu gazu LPG etc.).

Kwota dodatku wynosi 1000 lub 1500 zł. Na większe wsparcie mogą liczyć gospodarstwa domowe, w których zużycie energii w 2021 roku przekroczyło 5000 kWh.

Trzeba pamiętać, że dodatek energetyczny jest powiązany z adresem zamieszkania i co do zasady przysługuje na jeden adres. Wnioski można składać do 1 lutego, w formie papierowej w swoim urzędzie gminy lub przez platformę ePUAP (wniosek trzeba opatrzyć kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo uwierzytelnić podpisem zaufanym, np. przez bankowość elektroniczną).

W przypadku zatwierdzenia wniosku dodatek energetyczny zostanie wypłacony do 31 marca 2023 roku.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.