Jest umowa na zaprojektowanie elektrowni jądrowej

Mariusz Siwko
13.02.2024

To kolejny krok w stronę energii z atomu. Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe zawarła umowę z konsorcjum Westinghouse – Bechtel, które będzie odpowiedzialne za zaprojektowanie pierwszej w historii naszego kraju siłowni atomowej.

Czeka nas jeszcze wiele lat oczekiwania

Zanim w naszych gniazdkach pojawi się prąd z atomu, minie jeszcze co najmniej 10 lat – i to przy założeniu, że nie będzie żadnych opóźnień. Wspomniane konsorcjum ma blisko 2 miliony roboczogodzin na zaprojektowanie instalacji. Sam projekt to jedno – później przyjdzie czas na wybór wykonawców, a po drodze pojawia się jeszcze olbrzymia liczba formalności.

Realny termin uruchomienia pierwszego reaktora elektrowni jądrowej to 2033 rok. Dodajmy, że na lokalizację instalacji wyznaczono teren gminy Choczewo na Pomorzu.

Samorządy w całej Polsce szukają sposobów nie tylko na ograniczenie kosztów produkcji energii cieplnej, ale też na zredukowanie towarzyszącej temu emisji szkodliwych gazów do atmosfery. Kolejną tego typu inwestycją jest ta realizowana w Radomsku, gdzie powstanie nowa ciepłownia miejska przystosowana do spalania biomasy.

Co wiemy o tej instalacji?

Ciepłownia będzie mieć moc 12,5 MWt i zostanie oparta o kocioł na biomasę. Instalację uzupełni układ pompowo-kolektorowy oraz system oczyszczania spalin. W ramach projektu przewiduje się również modernizację stacji uzdatniania wody, montaż automatyki, kolektorów i rurociągów ciepłowniczych oraz zewnętrznego przyłącza.

Inwestycja właśnie otrzymała dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kwocie ponad 22,5 mln złotych. Drugie tyle Radomsko otrzyma w ramach taniej pożyczki. Całkowity koszt inwestycji szacuje się na 55,7 mln złotych.

Instalacja ma zostać uruchomiona do końca 2026 roku. Będzie wytwarzać ponad 236 tys. MWh energii cieplnej rocznie. Pozwoli również zredukować emisję CO2 o ponad 25 tys. Mg/rok.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie