Jaki rodzaj ogrzewania wybrać do nowego domu? 5 różnych instalacji

Krzysztof Jagielski
27.12.2016

To typowy dylemat prywatnego inwestora. Wybór rodzaju ogrzewania domu ma kluczowe znaczenie dla późniejszych kosztów eksploatacji. Sprzedawcy różnych typów instalacji zawsze będą przekonywać, że to ich rozwiązanie jest najlepsze. Dlatego do sprawy należy podejść na chłodno i z kalkulatorem w ręku. Nie bez znaczenia są również kwestie typowo użytkowe, czyli m.in. komfort domowników. Na jaki rodzaj ogrzewania domu postawić? Oto 5 najpopularniejszych rozwiązań.

 

  1. Kocioł na paliwo stałe – trudno w to uwierzyć, ale Polacy budujący nowe domy wciąż biorą pod uwagę ogrzewanie węglowe. Choć jest względnie tanie, to także bardzo uciążliwe. Węgiel trzeba gdzieś składować, zasypywać podajnik (jeśli w ogóle jest), minimum raz w tygodniu zabawić się w kominiarza i dokładnie wyczyścić komorę spalania, usuwać masę popiołu. Argument ceny jest jednak często najważniejszy. Szkoda, bo ogrzewanie węglowe jest po prostu bardzo uciążliwe.
  2. Kocioł na biomasę – wbrew pozorom to nie tylko kotły pelletowe, ale też przystosowane do spalania pestek, słomy, odpadów drzewnych, a także zgazowujące drewno. Takie instalacje stają się coraz popularniejsze, ponieważ gwarantują niskie koszty ogrzewania przy jednoczesnym zachowaniu rozsądnej uciążliwości eksploatacji. W domu jednorodzinnym najlepszym wyborem będzie kocioł na pellet – jest to paliwo czyste, generujące mało popiołu, a samo urządzenie grzewcze wymaga minimum obsługi.
  3. Pompa ciepła – koszt montażu takiego urządzenia jest bardzo wysoki, ale w zamian otrzymuje się najwyższy komfort i niskie wydatki eksploatacyjne. Szczególnie polecanym rozwiązaniem jest pompa gruntowa, która uzyskuje najwyższą efektywność tzw. COP. Pompy ciepła z roku na rok tanieją, co zachęca inwestorów do wyboru tego właśnie rozwiązania.
  4. Kocioł gazowy – tutaj do wyboru jest gaz ziemny lub propan. Pierwsza opcja wymaga doprowadzenia sieci gazowej, co nie zawsze jest możliwe. Z kolei ogrzewanie domu propanem opłaca się tylko w sytuacji, gdy inwestor zdecyduje się na zakup własnego zbiornika i będzie tankować gaz na wolnym rynku. Wówczas koszty takiego rozwiązania mogą być naprawdę niskie. Kocioł gazowy gwarantuje wysoki komfort użytkowania – w praktyce trzeba tylko ustawić pożądaną temperaturę i to wszystko.
  5. Ogrzewanie elektryczne – wbrew pozorom może być całkiem rozsądnym wyborem, ale tylko w przypadku świetnie zaizolowanego budynku oraz dodatkowego zainwestowania w instalację fotowoltaiczną. Wówczas koszty ogrzewania będą niemal symboliczne, a wygoda i bezpieczeństwo domowników są niepodważalne.

Wybór konkretnego systemu ogrzewania nie jest sprawą prostą. Zachęcamy jednak do tego, aby nie skupiać się tylko na samej cenie paliwa, ale także na względach praktycznych i wygodzie. W końcu w domu powinno się mieszkać i odpoczywać, a nie pracować na etacie palacza.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie