W projektowaniu hal stalowych trzeba mierzyć się z różnymi wyzwaniami, z których wiele dotyczy kosztów samej inwestycji oraz późniejszej eksploatacji obiektu. Dla inwestorów jednym z podstawowych celów jest zapewnienie energooszczędności takiego budynku, co wynika z rosnących cen energii czy też potrzeby dbania o środowisko naturalne. Obecnie projektanci wykorzystują różne metody, które znacząco optymalizują cały proces budowy i przyczyniają się do redukcji długoterminowych kosztów utrzymania hali.
Projekt hali stalowej powinien być przede wszystkim stworzony specjalnie pod kątem przyszłej działalności produkcyjnej czy magazynowej, co wymaga podjęcia niezbędnych działań analitycznych. Obiekt taki musi spełniać konkretne wymogi techniczne, a także uwzględniać potencjalne koszty eksploatacyjne. Inwestor powinien wspólnie z projektantem zadecydować, czy dany budynek ma dodatkowo posiadać przestrzenie biurowe lub socjalne. Ustalenie takich szczegółów na początku ogranicza zbędne wydatki, ponieważ pozwala na lepsze rozplanowanie niezbędnych zasobów energetycznych w docelowej eksploatacji. Podejście do projektowania powinno być kompleksowe, aby konstrukcja była przy tym dobrze dopasowana do potrzeb inwestora. Hale stalowe same w sobie są bardzo trwałe i odporne na czynniki zewnętrzne, przez co nie wymagają częstych konserwacji i napraw. Wprowadzenie rozwiązań energooszczędnych może dodatkowo ograniczyć koszty związane z ich obsługą.
W procesie projektowym ważny jest również dobór technologii i materiałów, które zapewnią optymalną efektywność energetyczną hali. Konstrukcję stalową można zaplanować z uwzględnieniem odpowiednich systemów izolacyjnych. Rozwiązanie to przyczyni się do minimalizacji strat ciepła, a także pozwoli na utrzymanie optymalnych warunków eksploatacyjnych wewnątrz obiektu. Produkcja hal stalowych wymaga zapewnienia stabilnych warunków temperaturowych, co może zapewnić właśnie dobrej jakości izolacja. Aby efektywnie wykorzystać światło dzienne, warto natomiast uwzględnić w projekcie świetliki dachowe czy doświetlenia boczne. W ten sposób można obniżyć zużycie energii elektrycznej, co przełoży się na minimalizację kosztów eksploatacyjnych oraz wsparcie dla idei bardziej zrównoważonego budownictwa.
miejsce na foto1
Budowa hal stalowych energooszczędnych w dużej mierze zależy od efektywności systemów wentylacyjnych oraz grzewczych. Nowoczesne obiekty tego typu mogą korzystać z innowacyjnych technologii. Należy do nich np. rekuperacja, pozwalająca na odzysk ciepła z wywiewanego powietrza. Rozwiązanie to jest szczególnie praktyczne w halach o znacznej kubaturze, które wymagają zapewnienia ciągłości wentylacyjnej. Producent hal stalowych może też uwzględnić w projekcie system ogrzewania podłogowego, zapewniającego równomierne rozprowadzanie ciepła oraz wysoką oszczędność eksploatacyjną. Kwestia ta jest kluczowa w przypadku obiektów chłodniczych i magazynów przechowujących produkty wrażliwe na temperaturę. Szereg praktycznych usprawnień posiadają hale stalowe od firmy GLOB-STAL, która posiada duże doświadczenie w ich projektowaniu i produkcji.
W projektowaniu hali energooszczędnej, kluczowe znaczenie ma również właściwe zaplanowanie i zagospodarowanie całej powierzchni obiektu. Układ budynku powinien ograniczać straty energii, które często wynikają z nieefektywnego wykorzystania dostępnej przestrzeni. Jako przykład mogą posłużyć hale magazynowe. Istotne znaczenie w ich przypadku ma zapewnienie sprawnej logistyki wewnętrznej, w czym pomocne jest zastosowanie właściwych systemów regałowych i przemyślane rozmieszczenie doków załadunkowych. Rozwiązania takie nie tylko usprawniają pracę, ale też obniżają zużycie energii. Optymalnie zaplanowana hala jest też łatwiejsza w przyszłej rozbudowie. Inwestor zyskuje dzięki temu większą elastyczność, a ewentualne modyfikacje nie wiążą się z obniżeniem energooszczędności budynku.
Informacja prasowa