W swojej najnowszej strategii Grupa ORLEN chce przyspieszyć prace związane z przejściem w kierunku neutralności emisyjnej. Największy koncern energetyczny w Europie Środkowej zapowiada inwestycje w sektorze OZE, co ma pozwolić na zwiększenie mocy z odnawialnych źródeł do 9 GW do 2030 roku – oznacza to czterokrotny wzrost w porównaniu z planami ogłoszonymi dwa lata temu.
W Polsce dużym problemem w kontekście OZE jest brak technologii do magazynowania nadwyżek energii, które nadmiernie obciążają sieci przesyłowe. Dlatego Grupa ORLEN chce, aby odbiorcy energii stali się istotną częścią systemu energetycznego.
Dzięki usługom DSR odbiorcy, przede wszystkim profesjonalni, mogą aktywnie uczestniczyć w stabilizacji sieci energetycznej, dostosowując swoje zapotrzebowanie na energię do aktualnej sytuacji w sieci. Takie działania nie tylko przyczyniają się do zwiększenia efektywności energetycznej i redukcji emisyjności, ale również otwierają przed firmami możliwość generowania dodatkowych przychodów.
Od 2021 roku w Polsce działa rynek mocy, który oferuje odbiorcom możliwość czerpania przychodów z gotowości do ograniczenia poboru energii na wezwanie operatora systemu przesyłowego. Za gotowość do redukcji 1 MW poboru można otrzymać aż 1 mln zł podczas czteroletniej umowy.
Zarządzanie zapotrzebowaniem na energię, a tym samym aktywny udział odbiorców w procesach rynkowych, otwiera nowe możliwości dla całego sektora energetycznego. Wymaga to jednak odpowiednich regulacji prawnych, współpracy pomiędzy różnymi podmiotami rynku oraz świadomości i gotowości do zmian zarówno ze strony przedsiębiorstw, jak i indywidualnych konsumentów.