Gigantyczna farma wiatrowa powstanie w Norwegii

Mateusz Rąbalski
02.04.2020

Norwegia, kraj zawdzięczający swój dobrobyt ogromnym złożom gazu i ropy naftowej, coraz mocniej skręca w stronę odnawialnych źródeł energii. Tym razem poinformowano o planowanej budowie farmy wiatrowej o mocy aż 400 MW, która ma zasilić hutę aluminium w gminie Vefsn w regionie Nordland. To będzie jedna z największych tego typu inwestycji w Europie i na świecie.

Ambitne przedsięwzięcie

Gigantyczna farma wiatrowa powstanie na lądzie i będzie się składać z łącznie 72 turbin wyprodukowanych prze niemiecką firmę Nordex. Jedna taka turbina generuje moc przynajmniej 5 MW i ma średnicę łopat wirnika wynoszącą około 149 metrów. Każda turbina będzie mieć wysokość około 105 metrów. Docelowo wiatraki zostaną ustawione na wysokości między 600 a 800 metrów nad poziomem morza, co zwiększy efektywność ich pracy z uwagi na korzystny wpływ wiatru.

Zakończenie budowy tej ogromnej farmy wiatrowej planowane jest na przyszły rok. Już wiadomo, że elektrownia wiatrowa będzie produkować energię przede wszystkim na potrzeby pobliskiej huty aluminium Alcoa. Spodziewane jest, że elektrownia będzie wytwarzać około 800 GWh energii elektrycznej rocznie.

Dodajmy również, że deweloper odpowiedzialny za realizację projektu ma już na swoim koncie inne farmy wiatrowe zbudowane na terytorium Norwegii. Łącznie oddał do użytku 615 turbin o mocy ponad 1,2 GW.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie