Duże zainteresowanie drugą edycją programu „Czyste Powietrze”

Maciej Piwowski
22.10.2020

15 maja 2020 roku ruszył nabór wniosków do drugiej edycji rządowego programu „Czyste Powietrze”. Jest to jeden z największych tego typu projektów w Europie, którego celem jest znaczące ograniczenie tzw. niskiej emisji – głównie powodowanej przez domowe kotły zasilane węglem i odpadami drzewnymi. Polacy masowo występują o dotacje – tylko w ciągu 1,5 miesiąca złożono ponad 7,5 tysiąca wniosków na łączną kwotę blisko 84 milionów złotych.

Dla kogo?

„Czyste Powietrze” to program skierowany do osób fizycznych będących właścicielami lub współwłaścicielami domu jednorodzinnego albo znajdującego się w nim samodzielnego lokalu mieszkalnego. Z dotacji można skorzystać wyłącznie po ukończeniu budowy oraz otrzymaniu pozwolenia na użytkowanie. Program nadal natomiast wyklucza udział m.in. zarządców budynków wielorodzinnych czy inwestorów, którzy dopiero planują budowę własnego domu.

Środki z dotacji (jej wysokość jest uzależniona m.in. od kryterium dochodowego) można przeznaczyć na wszelkie działania, które mają na celu ograniczenie energochłonności budynku, a przede wszystkim zlikwidowanie zjawiska niskiej emisji. W grę wchodzi zatem m.in. wykonanie kolektorów słonecznych, docieplenie budynku, wymiana źródła ciepła i ciepłej wody użytkowej, montaż wentylacji mechanicznej z rekuperacją, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej czy wykonanie audytu energetycznego.

Można wnioskować też o instalację fotowoltaiczną

Nowością w tej edycji programu jest to, że beneficjenci mogą otrzymać bezzwrotną dotację na montaż instalacji fotowoltaicznej. Do tej pory inwestorzy zainteresowani produkcją prądu ze słońca mogli dostać na ten cel jedynie niskooprocentowaną pożyczkę. Teraz program „Czyste Powietrze” został jednak zintegrowany z innym programem „Mój Prąd”.

Dodajmy również, że w ramach pierwszej edycji programu podpisano umowy z ponad 91 tysiącem beneficjentów. Łączna wartość przyznanych dotacji przekroczyła natomiast kwotę 1,6 miliarda złotych. Przypomnijmy, że budżet programu ustaloną na kwotę nieco ponad 100 miliardów złotych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie