Dopłaty do prądu? Lepiej licz na siebie

Marek Szydełko
30.11.2018

Prąd w Polsce jest drogi i nikt nie może mieć choćby najmniejszych wątpliwości, że czekają nas nieuniknione, bardzo poważne podwyżki. Dojdziemy do momentu, w którym okaże się, że w relacji do siły nabywczej przeciętnej pensji mamy najdroższą energię w Europie. Z ust polityków co i rusz słyszymy obietnice o uruchomieniu systemu dopłat do rachunków za prąd. Nawet jeśli cokolwiek z tego wyjdzie, to i tak znacznie rozsądniej będzie zadbać o swój portfel we własnym zakresie.

Poszukaj złodziei energii

Jest ich mnóstwo i nie udawaj, że ten problem Cię nie dotyczy. Po prostu go nie zauważasz – z czystego lenistwa. Zmienisz podejście, gdy za jakiś czas otrzymasz rachunek wyższy o 30-40%. Lepiej więc dużo wcześniej zacznij szukać i eliminować złodziei energii w Twoim domu czy w firmie.

Przykładów jest mnóstwo. Bezsensowne straty energii notujemy chociażby z powodu:

  • Pozostawienia urządzeń  w trybie stand-by;
  • Bezmyślnego zostawiania zapalonego światła w pomieszczeniach, w których nikt nie przebywa;
  • Zasłaniania okien w słoneczny dzień, przez co później trzeba korzystać ze sztucznego światła nawet wczesnym popołudniem;
  • Ładowania telefonów, tabletów i komputerów przez całą noc;
  • Pozostawiania ładowarek w kontaktach;

I tak dalej, i tak dalej. Z pewnością sam popełniasz takie grzeszki. Pora się z nimi pożegnać, no chyba, że stać Cię na opłacanie nieprzyzwoicie wysokich rachunków za energię.

Prąd jest towarem luksusowym – i tak go traktuj

Nie opychasz się owocami morza, nie chodzisz codziennie do teatru, nie zmieniasz samochodu co tydzień z powodu kaprysu, prawda? Prąd, z uwagi na jego cenę, także powoli staje się towarem luksusowym, a więc należy z niego korzystać w sposób co najmniej rozważny. Nie tylko dlatego, że jest drogi, ale też z powodu tego, że wkrótce może nam go zacząć brakować.

Przestarzała infrastruktura przesyłowa, brak zmasowanych inwestycji w alternatywne źródła energii, uparte opieranie polskiej energetyki na węglu – to powody, dla których prąd jest w naszym kraju coraz droższy, choć jakość jego dostaw wcale nie rośnie. Jeśli ta polityka się nie zmieni, wkrótce normą staną się wielogodzinne przerwy niebędące efektem ekstremalnych zjawisk pogodowych.

Co jeszcze możesz zrobić? Koniecznie rozważ inwestycję w energooszczędne urządzenia, ponieważ w praktyce jest to najlepszy sposób na to, by nie odczuć tak bardzo szykowanych podwyżek cen prądu. Oczywiście nie musisz od razu biec do sklepu i wymieniać całego wyposażenia kuchni. Zacznij od tego, co w tej chwili generuje najwyższe koszty – może to być np. bojler czy przestarzała lodówka.

I pamiętaj: licz tylko na siebie, a obietnice polityków (zwłaszcza dotyczące różnorakich dopłat) zawsze traktuj z lekkim przymrużeniem oka.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie