Dobry opał

Jerzy Biernacki
25.07.2015

Ogrzewanie domów w naszym klimacie pochłania sporą część naszego domowego budżetu. Szukając nowych rozwiązań warto skupić się na alternatywnych sposobach ogrzewania budynków, aby w znacznym stopniu obniżyć koszty ogrzewania i nie stracić przy tym na jakości.

Niezwykle popularnym sposobem ogrzewania domów na zachodzie jest wykorzystanie pelletu, czyli paliwa z bio masy. Pellet jest wykonany z trocin, ścinek drewna i innych odpadów po obróbce drzew, słomy oraz różnego rodzaju roślin. Następnie surowiec jest rozdrabniany i poddawany obróbce, tak aby w końcowym efekcie otrzymać opał w postaci granulatu. Ten rodzaj paliwa ma bardzo wiele zalet, a przy tym jest to najtańsze ogrzewanie, które zyskuje coraz więcej zwolenników.

Pellet jest produktem, który wykonany jest z naturalnych składników, najczęściej takich, które przy obróbce drewna nie znajdują już innego zastosowania. To powoduje, że jest to również ekologiczny surowiec do ogrzewania domów. Możliwość wykorzystania również produktów roślinnych sprawia, że część rolników może zarabiać na sprzedaży surowca do produkcji paliwa. Podczas spalania ilość wytwarzanego dwutlenku węgla jest na naprawdę niskim poziomie, z związku z tym jest to opał, który nie ma złego wpływu na środowisko naturalne.

Użytkowanie tego paliwa ma same zalety. Jest to energetyczny produkt, który pozwala ogrzać dom tak samo jak przy wykorzystaniu drewna lub węgla. Unikamy przy tym bałaganu, jaki pojawia się podczas palenia węglem lub drewnem. Paliwo jest dostępne w postaci wygodnego granulatu, zapakowanego w worki o różnej wadze, co pozwala na utrzymanie porządku. Nie musimy mieć dużej kotłowni, przechowywanie opału w workach zapewnia maksimum wygody i porządek.

Dużym plusem jest niewielka ilość popiołu, która pozostaje po spaleniu tego opału. Ponadto popiół ten ma praktyczne zastosowanie w ogrodzie - idealnie się nadaje jako naturalny nawóz do trawników.
Pellet cały czas zyskuje na popularności i coraz więcej osób posiadających domy decyduje się na ogrzewanie tym rodzajem paliwa. Ten granulat pozwala na duże oszczędności i wygodny sposób użytkowania, więc z pewnością jest to idealny produkt, który ma wiele zalet.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie