Do 17 grudnia poznamy taryfy na energię elektryczną

Mariusz Siwko
08.12.2022

Będzie drożej – to pewne. Wciąż jednak nie znamy taryf na energię elektryczną, jakie będą obowiązywać od 1 stycznia 2023 roku. To kluczowa informacja dla milionów gospodarstw domowych, zwłaszcza tych wykorzystujących prąd do ogrzewania, gotowania i podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Decyzję mamy poznać do 17 grudnia.

URE nie pozostawia złudzeń

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zapowiedział, że zatwierdzi taryfy na energię elektryczną najpóźniej do 17 grudnia. Wiadomo, że wszyscy dystrybutorzy złożyli wnioski o znaczne podwyższenie taryf, dlatego prezes URE otwarcie informuje: na pewno czekają nas podwyżki.

Te mają jednak zostać zminimalizowane dzięki ustawie „zamrażającej” ceny prądu dla gospodarstw domowych, ale tylko do limitu zużycia. W 2023 roku wciąż tyle samo zapłacimy za prąd do poziomu zużycia 2000 kWh (wszystkie gospodarstwa domowe), 2600 kWh (rodziny z osobą niepełnosprawną) oraz do 3000 kWh (rolnicy i posiadacze Karty Dużej Rodziny). Po przekroczeniu limitu stawka będzie naliczana już według nowych taryf.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie