Czy warto przejść na roczne rozliczenie z zakładem energetycznym po montażu instalacji PV?

Mariusz Siwko
29.06.2022

Popularny mit głosi, że właściciele instalacji fotowoltaicznych w ogóle nie płacą za prąd. Jest to oczywiście gruba przesada. Większość prosumentów nadal musi kupować brakującą energię, nawet jeśli ma nadwyżki produkcyjne (z sieci odbieramy jednak tylko 80% prądu lub – na nowych zasadach – sprzedajemy nadwyżki po mocno nierynkowej cenie). Faktem jest natomiast, że po montażu instalacji wysokość rachunków wyraźnie spada, co motywuje do tego, aby rozliczać się z zakładem energetycznym tylko raz w roku. Czy to rzeczywiście dobry pomysł?

Zalety rocznego rozliczenia

W tym układzie chodzi o to, że rachunek z energetyki dostajesz tylko raz w roku. Widnieje na nim kwota za energię pobraną z sieci oraz za różnego rodzaju opłaty stałe i zmienne. Przy dobrze dobranej instalacji wysokość rachunku nie powinna szokować.

Podsumowanie najważniejszych zalet rocznego rozliczenia:

  • dostajesz jeden, zbiorczy rachunek, co oszczędza czas,
  • po czasie nauczysz się planować zużycie energii w taki sposób, aby maksymalnie obniżyć rachunek,
  • masz lepszy ogląd tego, ile energii rzeczywiście produkuje Twoja instalacja i w jakim stopniu zaspokaja Twoje zapotrzebowanie na prąd.

Chcesz przejść na roczne rozliczenie? Dobrze się nad tym zastanów

Roczne rozliczenie jest na pewno wygodne, natomiast może być ryzykowne dla osób, które nie kontrolują na bieżąco autokonsumpcji oraz ilości energii pobranej z sieci, przez co nie są w stanie nawet w przybliżeniu ocenić ostatecznej wysokości rachunku.

Podsumowanie najważniejszych wad rocznego rozliczenia:

  • jeden rachunek może Cię nieprzyjemnie zaskoczyć widniejącą na nim kwotą,
  • nie jesteś w stanie na bieżąco reagować, czyli np. zwiększać lub zmniejszać zużycia prądu, aby było to najkorzystniejsze dla Ciebie.

Czy zatem warto? To już musisz ocenić we własnym zakresie. Być może dobrym rozwiązaniem dla Ciebie będzie półroczny system rozliczania się z zakładem energetycznym (za sezon jesienno-zimowy i wiosenno-letni)?

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie