Budowa i rodzaje żarówek energooszczędnych

Maciej Piwowski
08.07.2016

Nikt nie pamięta już czasów, kiedy trzeba było siedzieć przy świecy. Dzisiaj zapalamy je już tylko dla wykreowania romantycznego nastroju albo – kiedy dojdzie do niespodziewanej awarii prądu. Po świecach pojawiły się lampy naftowe, a w XIX wieku – żarówki, które do dnia dzisiejszego są nieustanne udoskonalane. Poza żarówkami tradycyjnymi możemy dzisiaj również znaleźć żarówki energooszczędne, cieszące się ogromną popularnością.

Jak wygląda żarówka energooszczędna?

Żarówka energooszczędna, zwana inaczej świetlówką, składa się z korpusu oraz formowanej w różne kształty szklanej rurki. Wypełnia ją mieszanina gazów, zastępująca rtęć, której jest tam niewiele. Mieszanina gazów w wyniku wyładowania elektrycznego doprowadza do emitowania promieniowania UV – wyjaśnia nasz specjalista ze sklepu elektrotechnicznego Supervolt.  Promieniowanie pada na biały proszek, będący filtrem przekształcającym to promieniowanie na promieniowanie widzialne.

Poznaj rodzaje żarówek energooszczędnych

Świetlówki energooszczędne nie są jedynym rodzajem żarówek. Wyróżnia się ich kilka typów, a pierwszym z nich są żarówki LED, z długim okresem trwałości, jednolitym światłem i niezawodnością. Mogą występować w wielu kolorach i pobierają niewiele energii. Świetlówki kompaktowe to drugi rodzaj żarówek energooszczędnych i tak jak poprzednie zużywają mniej mocy oraz występują we wszelakich kształtach. Dlatego też bez problemu można je dobrać do wystroju każdego wnętrza. Kolejne to żarówki halogenowe, które są niezwykle trwałe, ale wydzielają szkodliwe promieniowanie, jakie należy niwelować zastosowaniem odpowiednich filtrów.

Zalety żarówek energooszczędnych

Świetlówka energooszczędna jest przede wszystkim doskonałym sposobem na oszczędzanie energii. Zużycie jest mniejsze o około 80%, co bez wątpienia uszczęśliwi osoby narzekające na zbyt wysokie rachunki. Trzeba jednak pamiętać, aby co chwila nie włączać i nie wyłączać światła, ponieważ tego rodzaju żarówki pobierają największą ilość energii w trakcie ich uruchamiania. Powoli się nagrzewają i dopiero po pewnym czasie świecą z przypisaną sobie mocą. Odpowiednio używana żarówka energooszczędna jest także dużo bardziej żywotna, a ponadto emituje znacznie mniej ciepła. Wybierając ten rodzaj oświetlenia trzeba pamiętać, że kiedy się wypali, nie można wyrzucać takiej świetlówki do kosza, ale do specjalnie wyznaczonych punktów. Niezastosowanie się do tego nakazu grozi nałożeniem mandatu.

Artykuł sponsorowany

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie