Audyt energetyczny: obowiązek, który opłaca się spełnić

Mariusz Siwko
28.01.2019

Wykonanie audytu energetycznego jest ustawowym obowiązkiem nałożonym na największe firmy działające w naszym kraju. Przedsiębiorcy kręcą na to nosem, ale nie mają wyboru – zbagatelizowanie audytu grozi poważnymi sankcjami finansowymi. Przeprowadzenie tej procedury nie jest jednak wyłącznie urzędniczym wymysłem. To przede wszystkim szansa na znaczne ograniczenie kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa.

Kto musi zlecić wykonanie audytu energetycznego?

Obowiązek ten dotyczy przedsiębiorstw, które spełniają co najmniej jeden z trzech warunków:

  1. Zatrudniają powyżej 250 osób.
  2. Generują roczny obrót netto powyżej 50 milionów euro.
  3. Ich całkowity bilans roczny wynosi powyżej 43 milionów euro.

Takich przedsiębiorstw jest w naszym kraju około 6 tysięcy. Każde z nich ma obowiązek zgłosić się do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki z informacją o przeprowadzonym audycie i jego wyniku.

Ważne!

Jeśli zobligowane do tego przedsiębiorstwo nie zleci przeprowadzenia audytu energetycznego, zostanie na nie nałożona kara finansowa w wysokości do 5% rocznego przychodu.

Korzyści z przeprowadzenia audytu

Audyt energetyczny daje odpowiedź na wiele kluczowych pytań, przede wszystkim dotyczących metod obniżenia kosztów funkcjonowania przedsiębiorstwa. Niemal wszystkie firmy w badaniach przyznają, że wydatki na energię elektryczną stanowią dla nich duże obciążenie. Dodajmy do tego koszty zakupu paliw energetycznych i obsługi kotłowni. Nie jest tajemnicą, że wciąż mnóstwo przedsiębiorstw korzysta z przestarzałej infrastruktury energetycznej, która jest nie tylko nieprzyjazna środowisku naturalnemu, ale także mało efektywna.

Wyniki audytu są więc dla przedsiębiorstwa istotną podpowiedzią, w jakim kierunku należy iść, aby rzeczywiście zmniejszyć wydatki energetyczne bez obniżania wydajności. Tutaj w grę wchodzą przede wszystkim inwestycje w modernizację np. zakładowej kotłowni czy w zakup urządzeń umożliwiających samodzielną produkcję energii elektrycznej na potrzeby przedsiębiorstwa. Nie bez znaczenia jest również oczywiście termomodernizacja budynków firmowych. Audyt daje wiedzę na temat prognozowanej stopy zwrotu z takiej inwestycji.

Mało tego: na podstawie audytu przedsiębiorstwo może się ubiegać chociażby o uzyskanie preferencyjnej pożyczki unijnej na realizację inwestycji modernizujących jego zaplecze energetyczne. Dodatkowo wyłącznie audyt jest podstawą do ubiegania się o tzw. białe certyfikaty, czyli po prostu papiery wartościowe, które mogą stanowić dodatkowe źródło dochodów dla przedsiębiorstwa.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie