Audyt energetyczny, co to takiego?

Krzysztof Jagielski
02.01.2017

Przedsiębiorstwa, które chcą rozwijać się w sposób zrównoważony powinny przywiązywać wagę do ekologicznych i społecznych aspektów działania biznesu. Jednym ze sposobów, który umożliwi im rozwój w tym kierunku jest wdrożenie systemu zarządzania energią.

Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna opracowała normę ISO 50001, która wyznacza reguły poprawnego działania właśnie w tych obszarach. Więcej informacji na ten temat można znaleźć tu: http://www.bureauveritas.pl/home/about-us/our-business/certification/management-systems/energy-management.

Jednak, aby zidentyfikować potencjalne miejsca do poprawy w firmach przeprowadza się audyt energetyczny. W tym artykule opisano dokładnie czym on jest i jak się go przeprowadza.

Czym jest audyt energetyczny?

Jest to procedura oceniająca zużycie energii dla budynku, zespołu budynków, określonego procesu, bądź instalacji np. przemysłowej. Audytować można usługę prywatną jak i publiczną. Na podstawie wykonanej analizy opracowuje się rozwiązania, które umożliwią ograniczenie poziomu zużycia energii.

W jakim celu przeprowadza się audyt energetyczny?

Procedurę audytową przeprowadza się, aby poznać aktualne parametry zużycia energii, czyli jej ogólną wielkość oraz strukturę. Wyniki takiej kontroli pozwalają na przygotowanie projektów zmian, które w sposób opłacalny ekonomicznie przyniosą ograniczenia w zużyciu. Mogą to być zarówno rozwiązania techniczne, jak i organizacyjne oraz formalne. W ramach procedury audytu energetycznego mieści się także doradztwo dotyczące planowania i realizacji inwestycji mających poprawić efektywność energetyczną w firmie.

Na czym polega audyt energetyczny?

Podczas audytu w pierwszej kolejności sprawdzane są instalacje zużywające energie, a także parametry związane ogrzewaniem oraz właściwościami termoizolacyjnymi budynków. W ten sposób można opracować tak zwaną charakterystykę energetyczną budynku. Kolejnym krokiem jest opracowanie propozycji zmian, które pozwolą na ograniczenie zużycia energii oraz ocena ich opłacalności. Efektem finalnym jest wybranie metody, która jest optymalna w danych warunkach, dla audytowanego obiektu.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie