Audyt efektywności energetycznej - dlaczego warto wykonać go w przemyśle?

Antoni Kwapisz
26.02.2021

Oszczędzanie energii w firmie to wyzwanie, które stoi właściwie przed wszystkimi przedsiębiorcami. W przypadku przemysłu, zużywającego nieporównywalnie większą ilość mediów jest to niezbędny element optymalizacji procesów przemysłowych. Wdrożenie konkretnych rozwiązań warto jednak poprzedzić audytem efektywności energetycznej. 

  1. Efektywność energetyczna - co to jest i jak ją ocenić?
  2. W czym mogą pomóc ci audyty efektywności energetycznej?

Efektywność energetyczna - co to jest i jak ją ocenić?

Efektywność energetyczna to wynik, który określa stosunki między zużytą energią a wielkością efektu użytkowego. Mówiąc najprościej, efektywność energetyczna pozwala ustalić, czy uzyskany efekt odpowiada ilości zużytej w celu jego wyprodukowania energii. Audyt, który ma taką efektywność energetyczną ustalić, służy wskazaniu miejsc, w których wyniki nie są satysfakcjonujące oraz wskazaniu drogi do optymalizacji procesów i innych rozwiązań, które mogą przysłużyć się poprawie efektywności energetycznej, a przez to obniżeniu kosztów, poprawie efektywności procesów. To właśnie analiza energetyczna może okazać się kluczowym elementem wprowadzania zmian przyczyniających się nie do chwilowej, ale długotrwałej redukcji kosztów oraz szybkiego zwrotu z inwestycji. 

Poprawa efektywności energetycznej to m.in. niższe koszty produkcji, zwiększenie wydajności przedsiębiorstwa bez konieczności rozbudowy infrastruktury. To także prosta droga do poprawy konkurencyjności na rynku, nie tylko poprzez możliwość obniżenia kosztów gotowego produktum lecz także budowę wizerunku firmy ekologicznej, przyjaznej środowisku i wdrażającej konkretne rozwiązania przyczyniające się do ograniczenia negatywnego wpływu przemysłu na środowisko. 

W czym mogą pomóc ci audyty efektywności energetycznej?

Audyt efektywności energetycznej ma służyć nie tylko ocenie aktualnego stanu przedsiębiorstwa w kontekście zużycia energii i wydajności jej wykorzystania. Docelowo tego typu audyty wykonuje się przede wszystkim, aby uzyskać informacje, gdzie w jaki sposób można szukać oszczędności w zakresie gospodarki energetycznej. Poprawa zużycia energii przy różnego rodzaju procesach może przynosić redukcję kosztów często nawet na poziomie kilkunastu proces.

Audyt daje ci wiedzę o:

  • nieprawidłowościach w gospodarowaniu energię,
  • zadaniach do wykonania w celu poprawienia efektywności energetycznej,  
  • docelowych rozwiązaniach, które mogą przyczyniać się do długofalowej redukcji kosztów i optymalizacji procesów biznesowych.

Obszary, których najczęściej w głównej mierze dotyczy audyt, ponieważ to one wpływają na wartość zużycia energii w największym stopniu to:

  • układy sprężonego powietrza,
  • układy napędowe z silnikami elektrycznymi,
  • przemysłowe elektryczne sieci zasilające.

Po audycie możesz się spodziewać rekomendacji m.in. w zakresie:

  • redukowanie wartości ciśnienia roboczego i zniwelowanie jego spadków,
  • ograniczenie długości instalacji i węży,
  • zdiagnozowanie i wyeliminowanie wycieków z instalacji.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie