ABC kotłów na biomasę, czyli co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz ten system grzewczy?

Maciej Piwowski
05.09.2019

Zasilanie kotłowni biomasą nie jest już żadną ekstrawagancją. Ten rodzaj paliwa cieszy się rosnącą popularnością, choć jeszcze do niedawna miał zastosowanie właściwie tylko w przemyśle. Obecnie biomasa drzewna jest wykorzystywana również w kotłowniach domowych i zasilających małe oraz średnie przedsiębiorstwa. Jeśli rozważasz zakup kotła na biomasę, ale sama technologia jest dla Ciebie obca, to przeczytaj nasz poradnik. Wymieniamy w nim absolutnie podstawowe informacje, które warto przyswoić na początek.

Jakie paliwo można spalać w kotle na biomasę?

Biomasa to bardzo szerokie pojęcie. W Polsce do celów grzewczych wykorzystuje się przede wszystkim biomasę drzewną, a więc – jak sama nazwa wskazuje – produkowaną z drewna. Mogą to być różnego rodzaju odpady poprodukcyjne, trociny, zrębki drzewne, ale też gotowy granulat nazywany pelletem. Do tej kategorii zaliczymy również drewno kawałkowane.

Nie jest niestety tak, że w każdym kotle biomasowym można spalać dowolne paliwo drzewne. Producenci przystosowują swoje urządzenia pod kątem tego, jaki rodzaj biomasy powinien być w nich stosowany. Mamy więc kotły przeznaczone do spalania biomasy mokrej (o wysokiej wilgotności), suchej, a także o odpowiedniej granulacji. Jeśli więc użytkownik zasili kocioł na biomasę suchą np. świeżymi zrębkami drzewnymi, urządzanie będzie pracować nieprawidłowo, wzrośnie zużycie paliwa oraz emisja spalin.

Magazynowanie paliwa

Biomasa jest o tyle problematycznym paliwem, że z uwagi na wyraźnie niższą wartość opałową w porównaniu z np. węglem kamiennym, trzeba jej zużyć odpowiednio więcej. To z kolei wymusza zakup większej ilości paliwa z myślą o sezonie grzewczym. Planując uruchomienie kotłowni na biomasę trzeba więc dokładnie przemyśleć kwestię magazynowania paliwa.

Można to rozwiązać na kilka sposobów, przy czym zdecydowanie najwygodniejszy dla użytkownika będzie osobny silos na biomasę – umieszcza się go albo w sąsiednim pomieszczeniu, albo na zewnątrz budynku. Paliwo z silosu jest wówczas transportowane do komory spalania za pomocą podajnika ślimakowego, co pozwala w pełni zautomatyzować obsługę kotła – zwłaszcza, jeśli urządzenie jest wyposażone w zaawansowane systemy kontrolujące proces spalania.

Uwaga

Biomasa nie może być przechowywana w warunkach wysokiej wilgotności, ponieważ negatywnie odbija się to na jakości paliwa.

Jak dobrać moc kotła?

Moc kotłów biomasowych jest oczywiście wyrażana w kilowatach, podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych urządzeń grzewczych. Aby prawidłowo dobrać kocioł do konkretnej kotłowni trzeba przede wszystkim wiedzieć, jakie jest zapotrzebowanie energetyczne budynku. Informacja na ten temat powinna widnieć w charakterystyce energetycznej, jednak dotyczy to tylko relatywnie nowych obiektów.

W przypadku starszych budynków, bez sporządzonej charakterystyki, zapotrzebowanie energetyczne określa się na podstawie przybliżonego wzorca:

  • Budynki niezaizolowane – około 150 W/m2
  • Budynki ze słabą izolacją termiczną – między 100 a 120 W/m2
  • Budynki dobrze zaizolowane – około 70 W/m2
  • Budynki energooszczędne – około 30-50 W/m2

Nieco inaczej wygląda to w przypadku np. hal produkcyjnych czy innych wysokich obiektów. Tutaj pod uwagę bierzemy wskaźnik kubaturowy, który przeciętnie wynosi między 20 a 25 W/m3 (bez strat na wentylację).

Sam pomysł zainwestowania w kocioł biomasowy jest bardzo dobry, ale trzeba tutaj pamiętać, że najważniejsze jest prawidłowe dobranie urządzenia oraz jego fachowa instalacja w kotłowni. Dlatego zawsze najrozsądniej jest zdecydować się na zakup kotła bezpośrednio od producenta z usługą montażu oraz serwisu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie