15 milionów Polaków ma dostać rekompensaty za wzrost cen energii

Jerzy Biernacki
10.03.2020

Sztuczne utrzymywanie niskich cen energii elektrycznej w Polsce dobiega końca – rynek musi w końcu poddać się weryfikacji, co skończy się oczywiście lawinowymi podwyżkami. Póki co jednak rząd zapewnia, że zrekompensuje Polakom wyższe rachunki. Zgodnie z zapowiedziami wiceministra aktywów państwowych, Janusza Kowalskiego, programem dopłat ma zostać objętych aż 15 milionów mieszkańców naszego kraju. Takie są przynajmniej założenia projektu ustawy, który właśnie wszedł w fazę konsultacji.

Kiedy ma ruszyć program rekompensat?

Jeśli ustawa zostanie ostatecznie przyjęta, to – według słów wiceministra – rekompensaty będą wypłacane już od przyszłego roku i obejmą około 15 milionów Polaków. W liczbach bezwzględnych przekłada się to na dopłaty od około 34 złotych do 306 złotych, w zależności od skali podwyżek, jakie obejmą poszczególne gospodarstwa domowe. Koszt programu szacuje się na 2,4 miliarda złotych.

Poznaliśmy też bardziej szczegółowe założenia. I tak:

  • Jeśli gospodarstwo domowe zużywa od 63 do 500 kWh energii elektrycznej, otrzyma rekompensatę w wysokości 38,08 zł;
  • Jeśli zużycie energii wynosi od 500 do 1200 kWh, to rekompensata wyniesie 82,80 zł;
  • W przypadku zużycia energii na poziomie od 1200 do 2800 kWh, dopłata będzie wynosić 190,86 zł;
  • Najwięcej, bo aż 306,75 zł dostaną gospodarstwa domowe, które w 2020 roku zużyją powyżej 2800 kWh energii;

Nie każdy może liczyć na rekompensatę

Projekt zakłada – cytujemy – wyeliminowanie sytuacji, w której dofinansowanie otrzymają zamożni odbiorcy końcowi. W praktyce oznacza to wprowadzenie progu dochodowego. Na rekompensatę nie mogą więc liczyć Polacy, których dochód w 2019 roku przekroczył kwotę 85 528 złotych.

Wypłaty rekompensat mają ruszyć w 2021 roku, po tym jak znane będzie już łączne zużycie energii w gospodarstwie domowym w roku 2020.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.