Wielki sukces programu „Czyste Powietrze”. Polacy rzucili się na dotacje

Jerzy Biernacki
08.11.2021

Rządowy program „Czyste Powietrze” nie zmienił jeszcze oblicza polskiej energetyki indywidualnej, natomiast jego pozytywne efekty powinniśmy zacząć obserwować już w najbliższych latach. Póki co suche statystyki wskazują, że program okazał się sporym sukcesem i pomógł tysiącom osób w zmodernizowaniu przestarzałych systemów grzewczych. Dane na ten temat opublikował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Miliardy złotych wsparcia

Od momentu uruchomienia programu „Czyste Powietrze”, co nastąpiło we wrześniu 2018 roku, złożono w nim ponad 308 tysięcy wniosków opiewających na ponad 5,3 miliarda złotych. NFOŚiGW podkreśla, że do tej pory beneficjenci programu otrzymali wsparcie o łącznej wartości 1,9 miliarda złotych.

Cały budżet programu wynosi ponad 100 miliardów złotych, dlatego będzie on kontynuowany także w kolejnych latach. Następna edycja ma istotnie różnić się od dotychczasowych tym, że pod uwagę brane jest prefinansowanie inwestycji. Dzięki temu mniej zamożne osoby, których nie stać na poniesienie kosztów początkowych, nie będą wykluczone z programu.

Przypomnijmy, że w ramach programu „Czyste Powietrze” można otrzymać dotację do działania mającego na celu m.in. obniżenie energochłonności budynku. W grę wchodzi chociażby termomodernizacja, wymiana źródła ciepła na ekologiczne czy montaż instalacji fotowoltaicznej. Podstawowy poziom dotacji wynosi do 25 tysięcy złotych, natomiast podwyższony do 32 tysięcy złotych (wyższe o 5 tysięcy złotych dotacje dostają ci, którzy od razu zdecydują się na montaż fotowoltaiki).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie