Polskie samorządy konsekwentnie inwestują w walkę ze zjawiskiem smogu i związanymi z tym wysokimi kosztami dla naszego zdrowia oraz całego środowiska. Jeden z najambitniejszych projektów prowadzą władze Warszawy, które udzielają dofinansowania do wymiany starego, nieekologicznego kotła. Program cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, czemu też trudno się dziwić, gdy weźmiemy pod uwagę korzystne warunki.
W całym 2019 roku, kiedy to uruchomiono program, wniosek o dofinansowanie do wymiany starego kotła złożyły 532 gospodarstwa domowe. Tylko od stycznia do maja 2020 roku takich wniosków było już ponad 800. To efekt dobrych warunków oraz wypromowania programu wśród mieszkańców.
Warszawa mocno postawiła na walkę ze smogiem, ponieważ jest jednym z nielicznych samorządów, które udzielają dofinansowania nawet do 100% wartości projektu. Warunek jest jeden: trzeba zadeklarować wymianę kopciucha na ekologiczne źródło ciepła. Może to być kocioł gazowy, pompa ciepła, ogrzewanie elektryczne, ale też przyłączenie lokalu do miejskiej sieci ciepłowniczej, o ile pozwalają na to warunki.
Warszawski ratusz spodziewa się w tym roku rekordowego zainteresowania programem, ponieważ już w tym momencie liczba wniosków znacząco przekroczyła wynik z ubiegłego roku – a trzeba dodać, że w okresie szczytu pandemii liczba przesłanych dokumentów drastycznie spadła.
Warto podkreślić, że w ramach warszawskiego programu mieszkańcy mogą ubiegać się nie tylko o dofinansowanie do wymiany starego kotła, ale także o dotację na odnawialne źródła energii, w tym instalację fotowoltaiczną, kolektory słoneczne czy turbinę wiatrową.
Wnioski złożone w 2020 roku mogą zostać dofinansowane w 100%. W 2021 roku wysokość dotacji spadnie do 90%, natomiast w 2022 roku – do 70%.