W Berlinie uruchomiono jedną z najnowocześniejszych elektrociepłowni gazowych w Europie

Krzysztof Jagielski
02.10.2020

Możemy zazdrościć naszym sąsiadom tak dużych i istotnych inwestycji. Berlin ma nową, ultranowoczesną elektrociepłownię w całości zasilaną gazem ziemnym. Projekt zrealizowany przez Siemens Energy to obecnie jedna z najnowocześniejszych i najwydajniejszych w Europie instalacji tego typu. Elektrociepłownia stała się również kluczowym elementem programu neutralności klimatycznej Berlina.

Ambitny projekt

Nowa elektrociepłownia gazowa w Berlinie wykorzystuje kogenerację, co oznacza, że wytwarza się w niej zarówno energię elektryczną, jak i ciepło miejskie. Zakład wyprodukuje prąd dla około miliona odbiorców, natomiast ogrzewanie popłynie do około 150 tysięcy gospodarstw domowych w Berlinie. Instalacja ta stanowi istotne uzupełnienie elektrowni gazowej w pobliskim Klingenbergu – ten energetyczny tandem zaspokaja potrzeby ciepłownicze 450 tysięcy gospodarstw we wschodniej części Berlina.

Elektrociepłownia Berlin-Marzahn ma łączną moc elektryczną na poziomie 260 megawatów oraz pojemność cieplną wynoszącą 230 megawatów. Maksymalna wydajność paliwowa to aż 92 procent. Za całość projektu odpowiadał generalny wykonawca, czyli Siemens Energy, który dostarczył m.in. potężną turbinę gazową oraz turbinę parową, a także generatory elektryczne. Dodatkowo w zakładzie zainstalowano generator pary z odzyskiem ciepła.

Po uruchomieniu nowej elektrociepłowni Berlin jest pierwszym krajem związkowym w Niemczech, który ostatecznie wycofał się ze spalania węgla brunatnego, korzystając wyłącznie z niskoemisyjnych źródeł energii.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie