Szczecińska elektrociepłownia przechodzi na gaz

Marek Szydełko
14.10.2025

Elektrociepłownia Pomorzany w Szczecinie przejdzie sporą modernizację. Powstanie w niej zupełnie nowy blok gazowy, co ma na celu nie tylko zwiększenie efektywności energetycznej zakładu, ale też ograniczenie jego negatywnego wpływu na środowisko.

Ogromna inwestycja

Budowa bloku gazowego pochłonie około 166 milionów złotych i jest finansowana z pożyczki udzielonej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

W ramach inwestycji powstanie zespół silników kogeneracyjnych, które pozwolą jednocześnie produkować prąd i ciepło. Szacuje się, że dzięki temu emisja dwutlenku węgla spadnie o około 57%, a do atmosfery nie trafi rocznie ponad 71 tys. ton CO2. Nowe źródło ograniczy także emisję tlenków azotu, siarki oraz pyłów.

Elektrociepłownia Pomorzany, która obecnie pracuje w oparciu o dwa kotły węglowe o mocy 134,2 MWe i 184 MWt, ma całkowicie odejść od węgla do 2031 roku. Po tej dacie bloki węglowe pozostaną jedynie jako rezerwowe źródło energii.

Dodajmy, że obecnie elektrociepłownia dostarcza ciepło do około 130 tysięcy gospodarstw domowych w Szczecinie. Budowa nowego bloku gazowe ma się zakończyć do kwietnia 2028 roku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie