Szczecin będzie mię ciepłownię geotermalną? Ruszają badania

Mateusz Nowak
20.04.2022

W Szczecinie może powstać największa w Polsce instalacja do dystrybucji ciepła z energii geotermalnej. Jeśli przewidywania naukowców się potwierdzą, to dostęp do taniej, czystej i niewyczerpanej energii będą mieć tysiące odbiorców indywidualnych. Inwestycję chcą zrealizować wspólnie PGE Energia Ciepła i Geotermia Polska.

Ogromny potencjał źródeł geotermalnych

Według wstępnych szacunków w regionie Szczecina mogą się znajdować źródła geotermalne, z których dałoby się uzyskać nawet 20 megawatów energii. Źródła znajdują się na głębokość między 1500 a 1700 metrów, a potencjał ich odkrycia i późniejszego wykorzystania do celów energetycznych jest właśnie weryfikowany. Jeśli wnioski będą pozytywne, to w perspektywie kilku lat w Szczecinie powstanie pierwsza w takiej skali ciepłownia zasilana energią geotermalną – czystą, tanią i co najważniejsze w pełni odnawialną.

Na szczeciński projekt z uwagą będą spoglądać także inne samorządy. Szacuje się, że około połowa terytorium naszego kraju jest zasobna w źródła geotermalne – najwięcej z nich znajduje się na południu, w regionie Podhala. Istnieje szansa, że w przyszłości polskie ciepłownictwo pójdzie właśnie w kierunku eksploatowania takich źródeł energii.

Na razie nie ma dokładnych informacji na temat możliwego terminu uruchomienia instalacji – wszystko zależy od wyników badań geologicznych. Wiadomo natomiast, że odwiert ma być zlokalizowany w samym Szczecinie, co znacząco obniży koszty samej inwestycji i późniejszego dystrybuowania ciepła do odbiorców.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie