Sukces programu „Czyste Powietrze” w województwie świętokrzyskim. Mieszkańcy masowo wymieniają kopciuchy

Jerzy Biernacki
19.05.2022

Nieco zapomniany w ostatnich miesiącach program „Czyste Powietrze” wciąż cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Świadczą o tym statystyki z województwa świętokrzyskiego, w którym ze wsparcia finansowego skorzystało już ponad 20 tysięcy mieszkańców.

Korzyści dla zdrowia i środowiska

Beneficjenci programu najczęściej decydują się na wymianę przestarzałego źródła ciepła, czyli popularnego kopciucha. Kotły węglowe niespełniające obecnych norma są zastępowane kotłami gazowymi, pompami ciepła lub kotłami na pellet, choć zdarzają się również przyłączenia do gminnych sieci ciepłowniczych.

Województwo świętokrzyskie jest na trzecim miejscu w kraju pod względem przekazanych funduszy w ramach programu, co potwierdza ogromne zainteresowanie poprawą efektywności energetycznej budynków mieszkalnych. Przypomnijmy, że w ramach „Czystego Powietrza” można otrzymać dotację również na szereg innych rozwiązań, w tym na termomodernizację, montaż kolektorów słonecznych do ciepłej wody użytkowej czy montaż instalacji fotowoltaicznej. 

Dodajmy, że od momentu uruchomienia programu w całej Polsce złożono już 425 tysięcy wniosków na łączną kwotę blisko 7,5 miliarda złotych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie