Sopot przejdzie ciepłowniczą rewolucję. Koniec z kopciuchami

Marek Szydełko
04.09.2020

1 stycznia 2024 roku Sopot ma stać się miastem wolnym od tzw. niskiej emisji. Sejmik Województwa Pomorskiego przyjął uchwałę antysmogową dla Sopotu, która zakłada, że w mieście nie będzie można używać kotłów grzewczych zasilanych węglem pod jakąkolwiek postacią. Zakaz ten obejmie zarówno osoby prywatne, jak również przedsiębiorców. Tym samym Sopot dołącza do coraz większego grona polskich miast, które na poważnie zabrały się za walkę ze zjawiskiem smogu.

Co uchwała oznacza w praktyce?

Uchwała antysmogowa oczywiście nie rozwiązuje problemu kopciuchów z automatu. Nakłada ona natomiast na samorząd obowiązek zlikwidowania trujących źródeł ciepła właśnie do 1 stycznia 2024 roku. Chodzi więc nie tylko o to, że po tej dacie nie będzie można instalować nowych kotłów opalanych węglem, ale również o ich całkowite wyeliminowanie z systemu ciepłowniczego Sopotu. Jeśli ktoś nie zastosuje się do nowych przepisów, zostanie na niego nałożona kara finansowa.

Sopot to pierwsze miasto w województwie Pomorskim, dla którego wprowadzono tak ostre regulacje. Można się jednak spodziewać, że na tym nie koniec i wkrótce podobne obostrzenia zostaną uchwalone dla Gdańska, Gdyni, Tczewa i kolejnych miejscowości na Pomorzu.

Z punktu widzenia Sopotu uchwała antysmogowa jest o tyle ważna, że miasto od 1999 roku posiada status uzdrowiska, który może mu zostać odebrany, jeśli nie poprawi się jakość powietrza. Z tym jest natomiast bardzo źle, ponieważ tylko w 2018 roku stacje pomiarowe odnotowały aż 14 dni z poziomem zanieczyszczenia przekraczającym 50 g/m3, co w przypadku miasta położonego nad morzem jest fatalnym wynikiem.

Stopniowa walka z problemem

Władze Sopotu zabrały się za walkę z niską emisją znacznie wcześniej, ponieważ program likwidacji kopciuchów jest prowadzony już od 1996 roku. Z danych urzędu miasta wynika, że na koniec września 2019 roku na terenie Sopotu nie działała już żadna lokalna kotłownia opalana węglem. Problemem pozostają natomiast prywatne piece, których ma być obecnie około 300.

Miasto oferuje również dopłaty do wymiany źródła ciepła – w latach 2020-2021 można na ten cel uzyskać nawet 100% potrzebnych środków, natomiast w roku 2022 poziom dofinansowania spadnie do 80%, a w 2023 do 60%.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie