Ruszyła budowa zakładu termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Gdańsku

Antoni Kwapisz
27.07.2021

Port Czystej Energii – to oficjalna nazwa zakładu termicznego przekształcania odpadów komunalnych, którego realizacja ruszyła w Gdańsku, a w połowie grudnia 2020 roku symbolicznie wmurowano kamień węgielny pod budowę instalacji. Ta ważna inwestycja ma nie tylko pomóc w rozwiązaniu problemu zagospodarowywania odpadów, ale też zapewnić produkcję energii cieplnej i elektrycznej na potrzeby mieszkańców.

Kosztowna inwestycja, która ma się opłacić

Zdecydowana większość polskich samorządów ma ogromne problemy z zagospodarowywaniem odpadów komunalnych, których wciąż przybywa. Nie dziwi zatem, że kolejne gminy decydują się zainwestować duże środki w najskuteczniejszą znaną metodę utylizacji odpadów, czyli ich termiczne przekształcanie. Zwłaszcza, że przynosi to dodatkowe korzyści w postaci produkcji prądu oraz ciepła.

Wiadomo już, że w gdańskim zakładzie termicznego przekształcania odpadów komunalnych spalane będą wyłącznie odpady stanowiące pozostałości po procesie sortowania, czyli te, których nie można już poddać recyklingowi. Szacunkowo w ciągu roku zakład ma wyprodukować do 109 GWh energii elektrycznej oraz do 509 TJ ciepła. Spalane będą tutaj odpady z Gdańska oraz 34 sąsiednich gmin.

Zakład termicznego przekształcania odpadów komunalnych w Gdańsku ma rozpocząć działalność pod koniec 2023 roku. Koszt budowy oszacowano na ponad 565 milionów złotych netto. Podobne instalacje funkcjonują już m.in. w Bydgoszczy, Krakowie, Poznaniu czy Szczecinie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie