Prywatni inwestorzy szukający nowego mieszkania – czy to z rynku wtórnego, czy pierwotnego – zwracają baczną uwagę nie tylko na lokalizację, standard wykonania i cenę zakupu. Coraz ważniejszym kryterium są koszty eksploatacyjne, przede wszystkim związane z zakupem ciepła. Tutaj bezapelacyjnie największym powodzeniem cieszą się inwestycje przyłączone do gminnej sieci ciepłowniczej. Dlaczego?
Komfort
Ogrzewanie z gminnej sieci ciepłowniczej jest bezkonkurencyjne pod względem komfortu. Nie wymaga żadnych czynności obsługowych, poza sterowaniem głowicą na grzejniku i okresowym odpowietrzaniem instalacji. Takiej wygody nie zapewni żaden inny system – nawet pompa ciepła, która przecież musi być serwisowana na koszt właściciela.
Osoby nabywające mieszkania, zwłaszcza z rynku pierwotnego, oczekują wysokiego komfortu. Jest to spowodowane bardzo szybkim tempem życia, co praktycznie wyklucza możliwość samodzielnego troszczenia się o ciepło w mieszkaniu.
Niskie koszty
To kolejny argument przemawiający za zakupem mieszkania w budynku przyłączonym do gminnej sieci ciepłowniczej. Koszty ogrzewania systemowego są z reguły znacznie niższe, niż w przypadku samodzielnego zakupu paliw grzewczych – włącznie z gazem. Nie zapominajmy przy tym o kosztach pobocznych, chociażby czasie poświęconym na znalezienie najlepszej oferty czy na obsługę urządzenia grzewczego.
Bezpieczeństwo
Mamy tutaj na myśli przede wszystkim bezpieczeństwo energetyczne. Gminne sieci ciepłownicze, choć w większości przestarzałe, są regularnie modernizowane. Wpływa to nie tylko na poprawę ich efektywności, ale także bezawaryjności. W momencie, gdy nastąpi awaria (czego nigdy nie można wykluczyć), jest ona usuwana priorytetowo. W szczycie sezonu grzewczego mało prawdopodobne jest, aby udało się ściągnąć fachowca do naprawy np. kotła gazowego w ciągu kilku godzin.
Istotne jest także bezpieczeństwo fizyczne mieszkańców. Pod tym względem z gminną siecią ciepłowniczą może się równać jedynie pompa ciepła lub instalacja fotowoltaiczna, które jednak nie stanowią żadnej alternatywy w kontekście kosztów zakupu i nierzadko także warunków technicznych ich zastosowania.
Wszystko to wyjaśnia, dlaczego deweloperzy wybierający grunty pod swoje nowe inwestycje, baczną uwagę zwracają na to możliwość przyłączenia budynków do gminnej sieci ciepłowniczej.