Przyłączenie do sieci ciepłowniczej ważnym argumentem przy wyborze mieszkania

Mateusz Rąbalski
21.06.2019

Prywatni inwestorzy szukający nowego mieszkania – czy to z rynku wtórnego, czy pierwotnego – zwracają baczną uwagę nie tylko na lokalizację, standard wykonania i cenę zakupu. Coraz ważniejszym kryterium są koszty eksploatacyjne, przede wszystkim związane z zakupem ciepła. Tutaj bezapelacyjnie największym powodzeniem cieszą się inwestycje przyłączone do gminnej sieci ciepłowniczej. Dlaczego?

Komfort

Ogrzewanie z gminnej sieci ciepłowniczej jest bezkonkurencyjne pod względem komfortu. Nie wymaga żadnych czynności obsługowych, poza sterowaniem głowicą na grzejniku i okresowym odpowietrzaniem instalacji. Takiej wygody nie zapewni żaden inny system – nawet pompa ciepła, która przecież musi być serwisowana na koszt właściciela.

Osoby nabywające mieszkania, zwłaszcza z rynku pierwotnego, oczekują wysokiego komfortu. Jest to spowodowane bardzo szybkim tempem życia, co praktycznie wyklucza możliwość samodzielnego troszczenia się o ciepło w mieszkaniu.

Niskie koszty

To kolejny argument przemawiający za zakupem mieszkania w budynku przyłączonym do gminnej sieci ciepłowniczej. Koszty ogrzewania systemowego są z reguły znacznie niższe, niż w przypadku samodzielnego zakupu paliw grzewczych – włącznie z gazem. Nie zapominajmy przy tym o kosztach pobocznych, chociażby czasie poświęconym na znalezienie najlepszej oferty czy na obsługę urządzenia grzewczego.

Bezpieczeństwo

Mamy tutaj na myśli przede wszystkim bezpieczeństwo energetyczne. Gminne sieci ciepłownicze, choć w większości przestarzałe, są regularnie modernizowane. Wpływa to nie tylko na poprawę ich efektywności, ale także bezawaryjności. W momencie, gdy nastąpi awaria (czego nigdy nie można wykluczyć), jest ona usuwana priorytetowo. W szczycie sezonu grzewczego mało prawdopodobne jest, aby udało się ściągnąć fachowca do naprawy np. kotła gazowego w ciągu kilku godzin.

Istotne jest także bezpieczeństwo fizyczne mieszkańców. Pod tym względem z gminną siecią ciepłowniczą może się równać jedynie pompa ciepła lub instalacja fotowoltaiczna, które jednak nie stanowią żadnej alternatywy w kontekście kosztów zakupu i nierzadko także warunków technicznych ich zastosowania.

Wszystko to wyjaśnia, dlaczego deweloperzy wybierający grunty pod swoje nowe inwestycje, baczną uwagę zwracają na to możliwość przyłączenia budynków do gminnej sieci ciepłowniczej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie