Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) ogłosił zawieszenie przyjmowania nowych wniosków w programie „Czyste Powietrze”. Oficjalnym powodem decyzji są nadużycia w wykorzystywaniu środków z programu i konieczność wprowadzenia nowych zasad dla przyszłych beneficjentów. Zapraszamy po szczegóły.
Chociaż nowe wnioski nie będą przyjmowane do wiosny 2025 roku, to te złożone przed 28 listopada będą nadal rozpatrywane. W międzyczasie Narodowy Fundusz przygotuje zmiany, które zostaną skierowane do konsultacji już w grudniu 2024 roku.
Główne powody zawieszenia programu to:
NFOŚiGW proponuje zmiany, które mają usprawnić działanie programu i przede wszystkim zwiększyć efektywność wydatkowania środków. Planowane jest m.in. ograniczenie zaliczek dla wykonawców do maksymalnie 20% kwoty dotacji, zaliczki mają być też wypłacane bezpośrednio na konta beneficjentów, a nie wykonawców.
Dodatkowo Fundusz proponuje obowiązkowe ubezpieczenia OC dla wykonawców oraz stworzenie listy rekomendowanych audytorów i wykonawców.
Ponadto dotacje mają być przyznawane tylko na jedną nieruchomość – beneficjent musi być właścicielem danej nieruchomości przez co najmniej 3 lata.
Nowa edycja programu „Czyste Powietrze” zostanie zasilona środkami w kwocie ponad 31 miliardów złotych.