Powstanie nowa elektrociepłownia na biogaz rolniczy

Antoni Kwapisz
12.10.2021

Elektrociepłownie zasilane biogazem nie rozwiążą wszystkich problemów polskiej energetyki, natomiast mogą być istotnym elementem zielonej transformacji i świetnym uzupełnieniem dla technologii OZE. Póki co jednak to tylko teoria, ponieważ takich instalacji brakuje. Nową inwestycję zapowiedziała spółka MDI ENERGIA.

Gdzie powstanie nowa instalacja?

Elektrociepłownia na biogaz rolniczy ma powstać w miejscowości Długoszyn w województwie lubuskim. Instalacja osiągnie moc niecałego 1 MW. Wartość kontraktu to nieco ponad 16 milionów złotych. Partnerami MDI ENERGIA przy jego realizacji będą spółki PGB Energetyka 5 oraz PGB Inwestycje.

Biogaz rolniczy jest paliwem o dużym, ale wciąż niedocenianym potencjale. Może on natomiast stanowić ważne źródło energii w takich krajach, jak Polska, w których produkcja rolna z nawiązką zaspokaja potrzeby ludności, natomiast pochodzące z niej odpady nie są w sensowny sposób zagospodarowywane.

Biogaz rolniczy jest przyjazny środowisku, jego wykorzystanie w profesjonalnych instalacjach nie powoduje uwalniania do atmosfery szkodliwych gazów. Jednocześnie tego typu instalacje są mało uciążliwe dla mieszkańców, dlatego mogą powstawać np. na terenach wiejskich.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie