Elektrociepłownie zasilane biogazem nie rozwiążą wszystkich problemów polskiej energetyki, natomiast mogą być istotnym elementem zielonej transformacji i świetnym uzupełnieniem dla technologii OZE. Póki co jednak to tylko teoria, ponieważ takich instalacji brakuje. Nową inwestycję zapowiedziała spółka MDI ENERGIA.
Elektrociepłownia na biogaz rolniczy ma powstać w miejscowości Długoszyn w województwie lubuskim. Instalacja osiągnie moc niecałego 1 MW. Wartość kontraktu to nieco ponad 16 milionów złotych. Partnerami MDI ENERGIA przy jego realizacji będą spółki PGB Energetyka 5 oraz PGB Inwestycje.
Biogaz rolniczy jest paliwem o dużym, ale wciąż niedocenianym potencjale. Może on natomiast stanowić ważne źródło energii w takich krajach, jak Polska, w których produkcja rolna z nawiązką zaspokaja potrzeby ludności, natomiast pochodzące z niej odpady nie są w sensowny sposób zagospodarowywane.
Biogaz rolniczy jest przyjazny środowisku, jego wykorzystanie w profesjonalnych instalacjach nie powoduje uwalniania do atmosfery szkodliwych gazów. Jednocześnie tego typu instalacje są mało uciążliwe dla mieszkańców, dlatego mogą powstawać np. na terenach wiejskich.