Powstaną dwie instalacje kogeneracyjne w Brzeszczach

Piotr Kowalczyk
10.04.2019

Tauron, jedna z największych spółek energetycznych w naszym kraju, zamierza uruchomić dwie instalacje kogeneracyjne o łącznej mocy 5,4 MWe. Inwestycja zostanie zrealizowana w Zakładzie Górniczym w Brzeszczach, a wstępny data oddania instalacji do użytku to 2021 rok.

Cel: wykorzystać potencjał energetyczny metanu

Zakład Górniczy w Brzeszczach słynie z tego, że prace wydobywcze są prowadzone w warunkach wysokiego zagrożenia wybuchem metanu. Ilość gazu w wyrobiskach jest tak duża, że konieczne stało się odmetanowywanie. To podnosi poziom bezpieczeństwa, ale jednocześnie mamy tam do czynienia z sytuacją częściowego marnotrawienia cennego źródła energii. Stąd co jakiś czas wraca pomysł wykorzystania metanu z ZG Brzeszcze dla celów energetycznych.

To jednak wymaga zainwestowania w kosztowną i skomplikowaną instalacje kogeneracyjną. Na taki krok zdecydowała się już spółka Węglokoks Energia, a w jej ślady – tyle że z większym rozmachem – pójdzie Tauron. Spółka oficjalnie poinformowała o tym, że w 2021 roku w ZG Brzeszcze zaczną działać dwie instalacje o mocy 2,7 MWe każda. Umożliwią one odzyskiwanie energii chemicznej z metanu, która następnie będzie wykorzystywana w sieci dystrybucyjnej Tauronu oraz częściowo do awaryjnego zasilania zakładu.

Nie tylko zysk finansowy

Obecnie ZG Brzeszcze odsprzedaje odzyskany metan lokalnym elektrociepłowniom. Po uruchomieniu instalacji Tauronu znacznie zwiększy się potencjał energetyczny kopalni, jak również poprawione zostanie bezpieczeństwo procesu odmetanowywania węgla.

Tauron spodziewa się, że przychód z instalacji wyniesie nawet 19 milionów złotych w perspektywie 17 lat. Dla spółki ważniejsze jest jednak, że dzięki tej inwestycji wyraźnie zwiększy ona swój udział w rynku mocy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie