Ogrzewanie geotermalne zamiast węglowego

Mariusz Siwko
23.04.2019

Geotermia jest jednym z – nomen omen – najgorętszych tematów związanych z produkcją energii cieplnej. Polska ma złoża wody o bardzo wysokiej temperaturze, którą można wykorzystać nie tylko do zasilania popularnych aquaparków termalnych, ale także do ogrzewania budynków. W tym kierunku idzie gmina Kazimierza Wielka, która otrzymała duże dofinansowanie do modernizacji swojego systemu ciepłowniczego.

Na czym polega ta inwestycja?

Gmina złożyła wniosek o unijne dofinansowanie do projektu, którego celem jest zmiana nieekologicznego systemu grzewczego opartego na węglu, na taki wykorzystujący wodę termalną. Kazimierza Wielka słynie z geotermii – już teraz w miejscowości Cudzynowice działa odwiert GT 1. Temperatura pozyskiwanej z niego wody wynosi około 28°C. W ramach inwestycji odwiert ma zostać zmodernizowany, co pozwoli zwiększyć przepływ wody.

Unia Europejska przyznała na ten cel 8 milionów złotych. Całkowita wartość projektu wynosi natomiast 12,6 miliona złotych. Dzięki modernizacji odwiertu GT 1 w Cudzynowicach oraz m.in. wykonaniu odwiertu chłonnego na głębokość 750 metrów, możliwe będzie zasilenie wodą geotermalną kilku dużych budynków użyteczności publicznej.

Węgiel - out. Geotermia - in

Władze Kazimierzy Wielkiej chcą, aby po modernizacji kotłowni w samej Kazimierzy oraz Cudzynowicach, ekologiczne źródło ciepła popłynęło do Zespołu Szkół Rolniczych w Cudzynowicach, Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Cudzynowicach, Kazimierskiego Ośrodka Sportowego i Centrum Administracyjnego Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych w Kazimierzy Wielkiej.

Wszystkie te placówki są dziś ogrzewane kotłami węglowymi, co nie tylko generuje wysokie koszty, ale także źle wpływa na wizerunek całej gminy. Ma to o tyle duże znaczenie, że Kazimierza Wielka stara się o uzyskanie statusu uzdrowiska. Dodajmy również, że w ramach inwestycji na dachach budynków gminnych pojawiają się instalacje fotowoltaiczne, które będą zasilać pompy ciepła i pompy tłoczone wykorzystujące energię geotermalną.

Geotermalna inwestycja ciepłownicza w Kazimierzy Wielkiej ma zostać zrealizowana do końca 2020 roku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie