Ogrzewanie domu gazem jest drogie? Sprawdź sposoby na obniżenie rachunków

Krzysztof Jagielski
22.01.2020

Gaz ziemny to jedno z najpopularniejszych paliw grzewczych w naszym kraju. Korzystanie z niego do ogrzewania domu jest bez wątpienia bardzo wygodne, ale potrafi też nieźle uderzyć po kieszeni. Z tego powodu wiele osób, które mają możliwość przejścia na ogrzewanie gazowe z np. węglowego, nie decyduje się na ten krok, nadal skazując się na uciążliwą eksploatację kotła na paliwo stałe. Tymczasem istnieją bardzo skuteczne sposoby, dzięki którym można realnie obniżyć zużycie gazu. Wymieniamy je w naszym poradniku.

Regularny serwis kotła

Od tego wypada zacząć. Kocioł, który nie jest regularnie serwisowany, zawsze zużywa znacznie więcej gazu. Nie chodzi wcale o to, że jest niesprawny. Problemem okazuje się być natomiast automatyka, która po prostu od czasu do czasu się rozregulowuje i zaburza optymalne działanie kotła. Zadaniem serwisanta jest sprawdzenie poprawności nastaw i ich ewentualne skorygowanie, dzięki czemu kocioł zapewnia optymalną ilość energii cieplnej, zachowując przy tym ekonomiczną charakterystykę pracy.

Rada

Jeśli kocioł nie jest podłączony do automatyki pogodowej, to warto rozważyć zainwestowanie w to niedrogie, a bardzo przydatne rozwiązanie. Dzięki temu urządzenie samo dobierze sobie nastawy w zależności od warunków pogodowych panujących na zewnątrz budynku.

Obniżenie temperatury w domu

Wiemy, że dla wieku osób brzmi to absurdalnie i infantylnie, ale fakty są takie, że obniżenie temperatury w domu o zaledwie 1 stopień Celsjusza, pozwala ograniczyć zużycie gazu średnio o 20%! Gra jest więc warta świeczki. Zwłaszcza, że przegrzewanie powierzchni mieszkalnej wcale nie jest takie zdrowe. Optymalna temperatura powietrza dla człowieka to 19-20 stopni Celsjusza. Wyższa powoduje m.in. szybsze tworzenie się kurzy zawierającego odchody roztoczy, a to jeden z najsilniejszych alergenów.

Ekonomiczne wietrzenie

Od razu zaznaczamy, że nie ma to nic wspólnego z unikaniem wietrzenia pomieszczeń, czy tym bardziej zasłanianiem kratek wentylacyjnych (co jest bardzo niebezpieczne). Wietrzyć trzeba, ale należy to robić z głową. Najlepsza metoda: raz dziennie szeroko otwieramy okna, aby wywołać przeciąg – oczywiście wcześniej zakręcając termostaty na grzejnikach czy wyłączając kocioł. Po 10 minutach można już szczelnie zamknąć okna. Ta metoda gwarantuje brak problemów z wilgocią (przy sprawnej wentylacji), a dodatkowo pozwala oszczędzać cenną energię cieplną wyprodukowaną przez kocioł gazowy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie