Obniżenie temperatury w domu do 19 stopni? To pomysł Komisji Europejskiej na oszczędzanie gazu

Maciej Piwowski
08.08.2022

Cała Europa stanęła na krawędzi gigantycznego kryzysu energetycznego. To w głównej mierze skutek rosyjskiej agresji na Ukrainę i sankcji nałożonych na Kreml. W efekcie Gazprom znacząco ograniczył lub wręcz przerwał dostawy błękitnego paliwa do państw Unii Europejskiej. Najbliższa zima będzie trudna, dlatego Komisja Europejska opublikowała wytyczne dla krajów członkowskich mające na celu ograniczenie zużycia gazu. Jednym z postulatów jest obniżenie temperatury w domach i mieszkaniach do 19 stopni Celsjusza.

Wszyscy zaciśniemy pasa?

19 stopni to temperatura nieakceptowalna dla większości osób mieszkających w mieszkaniach, natomiast znośna dla właścicieli domów – ci od dawna muszą oszczędzać coraz droższą energię. Komisja Europejska chce, aby tym śladem poszli wszyscy Europejczycy.

Plan Komisji zakłada zmobilizowanie rządów państw członkowskich do rozpoczęcia kampanii informacyjnych zachęcających mieszkańców do obniżenia temperatury w domach i mieszkaniach właśnie do 19 stopni. Ma to przynieść duże oszczędności na gazie oraz zminimalizować ryzyko wystąpienia braków tego surowca w Europie.

Dodatkowo Komisja Europejska zaleca, aby kraje członkowskie starały się ograniczyć zużycie gazu do zasilania instalacji prądotwórczych. O ile jest to możliwe, należy przejść na energetykę jądrową i – co budzi największe kontrowersje – węglową.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.