Niemcy odnotowały spadek emisji dwutlenku węgla

Piotr Kowalczyk
09.04.2019

Za tzw. efekt cieplarniany odpowiada niekontrolowana i stale rosnąca emisja szkodliwych gazów do atmosfery. Rozwinięte kraje świata już dawno porozumiały się w kwestii ograniczenia emisji, ale póki co niewiele z tego wychodzi. Chlubnym wyjątkiem są nasi zachodni sąsiedzi. W Niemczech właśnie odnotowano pierwszy od pięciu lat spadek emisji dwutlenku węgla. Czy ta jaskółka uczyni nam wiosnę?

Niemcy europejskim prymusem

Informacja o obniżeniu emisji dwutlenku węgla w Niemczech jest o tyle ważna, że mówimy tutaj o największej gospodarce w Europie i jednej z największych na świecie. Dodatkowo nie możemy zapominać, że niemieckie fabryki korzystają z energii pochodzącej głównie ze spalania węgla kamiennego oraz energetyki jądrowej. Tym bardziej należy docenić ekologiczny sukces naszych sąsiadów.

Jak poinformowała Svenja Schulze, minister środowiska, ochrony przyrody i bezpieczeństwa reaktorów jądrowych, emisja CO2 zmniejszyła się w 2018 roku o 4,2 procent w stosunku do roku 2017. Oznacza to, że Niemcy wypuściły do atmosfery około 870 milionów ton dwutlenku węgla, a więc o 38 milionów ton mniej. Te liczby muszą robić wrażenie, zwłaszcza że jest to pierwsza taka sytuacja nad Renem od pięciu lat.

Sukces polityki ekologicznej?

Tak dobry wynik jest efektem kilku czynników. Nie oszukujmy się: ogromną rolę w ograniczeniu emisji dwutlenku węgla miała łagodna zima. W Niemczech, podobnie zresztą jak w Polsce, za emisje szkodliwych gazów w dużej mierze odpowiadają domowe instalacje grzewcze.

Z drugiej jednak strony Niemcy od lat mocno stawiają na zrównoważoną energetykę, a zwłaszcza na technologię OZE. Dla wielu krajów szokiem była informacja, że niemiecki rząd wycofuje się już nie tylko z węgla, ale też atomu. Energetyka w tym kraju w perspektywie kilkudziesięciu lat ma zostać oparta na instalacjach solarnych i wiatrowych.

Na koniec dodajmy, że zgodnie z deklaracją niemieckiego rządu, nasi zachodni sąsiedzi do 2030 roku chcą ograniczyć emisję gazów cieplarnianych aż o 55 procent, w porównaniu z poziomem notowanym w roku 1990.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie