Ograniczenie emisji szkodliwych spalin, redukcja kosztów produkcji oraz zwiększenie bezawaryjności - to główne cele, jakie mają zostać osiągnięte po zmodernizowaniu sieci ciepłowniczej w Nowym Sączu. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy na to ponad 12 milionów złotych ze środków unijnych, a także 3 miliony złotych pożyczki ze środków krajowych. Łączna wartość projektu może natomiast przekroczyć 20 milionów złotych.
Ważna inwestycja dla Nowego Sącza
Sieć ciepłownicza w Nowym Sączu, podobnie jak w wielu innych polskich gminach, jest przestarzała, co powoduje nadmierny wzrost emisji szkodliwych spalin oraz zwiększenie awaryjności instalacji. W ramach inwestycji zostanie zlikwidowana wymiennikownia grupowa przy ulicy Lwowskiej, która dostarcza ciepło dla Osiedla Westerplatte. Dodatkowo zmodernizowana zostanie część sieci ciepłowniczej magistralnej zasilanej z kotłowni Millenium. Realizacją projektu zajmie się Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Nowym Sączu.
Inwestycja zyskała aprobatę urzędników rozdysponowujących środki z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wsparcie unijne wyniesie 12.180.000 zł. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej udzieli miejskiej spółce pożyczki w kwocie 3.000.000 złotych.
Duży projekt
Inwestycja zakłada wymianę 7 odcinków sieci magistralnej zbudowanej w technologii kanałowej na sieć rur preizolowanych. Na jednym odcinku wymieniona zostanie izolacja. Z kolei w przypadku likwidacji wymiennikowni grupowej, jej miejsce zastąpią dwufunkcyjne węzły wymiennikowe.
Powstanie również nowa osiedlowa sieć wysokotemperaturowa zamiast istniejących sieci niskotemperaturowych. Łącznie w ramach projektu uda się wybudować około 7 kilometrów nowej sieci oraz zmodernizować blisko pół kilometra już istniejącej.
Po zakończeniu realizacji inwestycji znacznie poprawi się efektywność całego systemu ciepłowniczego w Nowym Sączu. Uda się ograniczyć straty przesyłowe, co powinno mieć pozytywny wpływ na wysokość opłat dla mieszkańców. Nie do przecenienia się również korzyści dla środowiska naturalnego.