1 stycznia 2022 roku zmieniły się zasady działania programu „Czyste Powietrze”. Od teraz beneficjenci programu nie będą mogli wnioskować o dotację do wymiany przestarzałego źródła ciepła na kocioł węglowy – nawet jeśli jest to urządzenie 5 klasy spełniające założenia tzw. ekoprojektu. Ministerstwo Klimatu będzie honorować inne, bardziej ekologiczne rozwiązania grzewcze.
Choć nowe wnioski o dotację na zakup kotła węglowego nie są już przyjmowane, to wciąż można rozliczyć inwestycję rozpoczętą i zakończoną w 2021 roku. Jeśli ktoś uruchomił kocioł węglowy 5 klasy przed 1 stycznia 2022 roku, to nadal może wnioskować o wsparcie finansowe, ale musi przedstawić fakturę za zakup i montaż urządzenia.
W ramach kolejnej edycji programu „Czyste Powietrze” można uzyskać dotację na wymianę starego źródła ogrzewania na przykład na kocioł gazowy czy pompę ciepła (te ostatnie są szczególnie mile widziane, o czym świadczy fakt, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy dodatkowo aż 600 mln zł na dopłaty do zakupu pomp w ramach programu „Moje Ciepło”). Można również wnioskować o wsparcie finansowe do zakupu kotła dwupalnikowego, czyli spalające pellet drzewny oraz zgazowującego drewno.
Decyzja o wycofaniu wsparcia dla zakupu kotłów węglowych może być uznana za kontrowersyjną w obliczu drożejącego gazu czy energii elektrycznej, ale wynika również ze statystyk. Okazuje się, że blisko połowa wszystkich wniosków do programu „Czyste Powietrze” dotyczyła zakupu kotłów gazowych, około 20 proc. kotłów na biomasę, nieco ponad 17 proc. pomp ciepła, a dopiero na czwartym miejscu znajdują się kotły węglowe (16 proc.).