Wysokie koszty ogrzewania domu to często zmora właścicieli prywatnych nieruchomości. Jak je obniżyć? To przede wszystkim kwestia sposobu ogrzewania oraz izolacji budynku i technologii, w jakiej jest wzniesiony. Dzięki odpowiedniemu doborowi rozwiązań możesz sporo zaoszczędzić, a jednocześnie ograniczyć swój negatywny wpływ na środowisko. Brzmi dobrze? Sprawdź, jak to zrobić!
Gaz to obecnie jedno z najpopularniejszych paliw grzewczych – wygodne w stosowaniu, ekonomiczne i przyjazne środowisku. Kotły gazowe nie brudzą, nie wymagają kontroli ilości opału i mają niewielkie wymiary. Zapewniają komfort cieplny we wszystkich pomieszczeniach, ponieważ zasilają instalację CO zgodnie z zapotrzebowaniem i umożliwiają kontrolę temperatury. Potrafią być też bardzo wydajne.
Rozwiązaniem wyjątkowo często polecanym do domu jednorodzinnego jest kocioł kondensacyjny. To sprzęt o szczególnej budowie, który jest wyjątkowo oszczędny i wydajny. W kotłach tradycyjnego typu spaliny wyrzucane są do atmosfery w wysokiej temperaturze. Oznacza to, że traci się ciepło, które nie zostaje w żaden sposób wykorzystane. Kocioł kondensacyjny rozwiązuje ten problem dzięki zastosowaniu zjawiska kondensacji. Odzyskuje ciepło ze spalin poprzez skraplanie pary wodnej. Jego wydajność jest wyższa nawet o kilkanaście do kilkudziesięciu procent w stosunku do kotłów lub pieców starego typu. Pozwala na wygodne i tanie ogrzewanie domu, a także wody użytkowej. To dlatego jest tak popularny.
Pompa ciepła to jeden z bardziej przyjaznych środowisku sposobów na ogrzewanie domu. To urządzenie wykorzystujące energię cieplną z gruntu lub powietrza. Jest całkowicie nieemisyjne i bezobsługowe – a zatem zarówno ekologiczne, jak i wygodne w użytkowaniu. Pozwala się uniezależnić od podwyżek cen gazu czy paliw stałych takich jak węgiel, pellet itp. Warto wiedzieć, że ogrzewanie pompą ciepła nie wymaga stosowania żadnego paliwa, ale zużywa nieco energii elektrycznej. Jest jednak bardzo wydajne. Pompa na każdą pobraną 1 kWh prądu wytwarza nawet 3-5 kWh energii geotermalnej – bez spalin, konieczności obsługi czy serwisowania.
Pompę ciepła można zamontować w zasadzie wszędzie. Nie stwarza ryzyka wybuchu ani zaczadzenia, stanowiąc najbezpieczniejszy wybór spośród wszystkich urządzeń grzewczych. Koszt montażu jest dość wysoki, ale szybko się zwraca, a ponadto można go obniżyć poprzez dotacje i innego rodzaju wsparcie związane z OZE.
Pompę można wykorzystać nie tylko do ogrzewania, ale również do klimatyzowania pomieszczeń, co znacznie zwiększa możliwości jej eksploatacji, a tym samym opłacalność inwestycji. Może zasilać tradycyjne grzejniki, ale najlepiej współpracuje z nowocześniejszymi systemami rozprowadzania ciepła, takimi jak ogrzewanie podłogowe. Świetnym pomysłem jest również zainstalowanie obok instalacji grzewczej opartej o pompę ciepłą paneli fotowoltaicznych, które pomogą ją zasilić, wpływając na dalsze obniżenie kosztów utrzymania budynku.
Folie grzewcze to kolejna metoda wygodnego i taniego ogrzewania przyczyniająca się jednocześnie do ochrony środowiska. To innowacyjny produkt, który powoduje, że ciepło dosłownie promieniuje z podłogi lub ścian, w których może być zamontowany. Najczęściej montuje się folie pod podłogą. Ciepło unosi się wówczas do góry, równomiernie ogrzewając całe pomieszczenie i zwiększając komfort cieplny przebywających w nim osób.
Folie z powodzeniem ogrzeją cały dom lub mieszkanie, ale mogą również służyć jako uzupełnienie kotła lub innej metody pozyskania ciepła. Są tanie w użytkowaniu – koszty ogrzewania są niższe niż w przypadku korzystania z gazu. Jednocześnie są również ekologiczne i komfortowe w użytkowaniu. Nie wymagają spalania paliwa, pobierają jedynie niewielką ilość energii elektrycznej. Pomagają zapewniać we wnętrzach przyjazny mikroklimat, są korzystne również dla alergików. Montaż jest łatwy i niedrogi, a cały system bezobsługowy, bezawaryjny i bardzo nowoczesny!
Zależy Ci na tym, by wykorzystywać najtańsze, wygodne w użytkowaniu, a jednocześnie przyjazne środowisku ogrzewanie? Masz dość spalania paliw stałych i związanych z tym uciążliwości? Chcesz znacząco obniżyć rachunki? Sprawdź ofertę Boniterm lub skontaktuj się z nami. Chętnie pomożemy Ci wybrać właściwe systemy i zajmiemy się ich montażem, dbając o to, by inwestycja szybko się zwróciła, a nowe ogrzewanie domu nie sprawiało najmniejszych problemów.
Artykuł partnera