Gliwice na wojennej ścieżce ze smogiem

Mateusz Rąbalski
09.04.2019

Smog to problem ogólnopolski, ale szczególnie dotyka on mieszkańców województw południowych. Małopolska, Śląsk i Dolny Śląsk zajmują czołowe pozycje w rankingu europejskich regionów z najgorszą jakością powietrza. Nic dziwnego, że lokalne samorządy, niezależnie od działań rządowych, podejmują różne kroki mające poprawić tę tragiczną sytuację. Przykładem są Gliwice.

Wymiana co najmniej 5 tysięcy kotłów

Nie jest tak, że Gliwice nagle obudziły się i stwierdziły, że warto rozpocząć walkę ze smogiem. Miasto  w ciągu ostatnich 20 lat przeznaczyło około 14 milionów złotych na programy m.in. dopłat do wymiany indywidualnych kotłów grzewczych oraz modernizację miejskiej sieci ciepłowniczej. To jednak wciąż kropla w morzu potrzeb.

Tym razem władze Gliwic ustaliły, że do końca 2021 roku chcą dofinansować wymianę kotłów grzewczych w około 5 tysiącach lokali komunalnych. Na ten cel miasto przeznaczy rekordowe 144 miliony złotych. Przestarzałe instalacje zostaną zastąpione ekologicznymi źródłami ciepła – przede wszystkim z kategorii OZE (pompy ciepła).

W ramach tego samego programu Gliwice będą dofinansowywać termomodernizację budynków komunalnych, co wpłynie na istotne ograniczenie zapotrzebowania energetycznego, a tym samym przyczyni się do zmniejszenia zjawiska smogu.

Pomoc dla chcących grzać ekologicznie

Właściciele domów jednorodzinnych i samodzielnych lokali nadal mogą również wnioskować o dopłaty do wymiany starych, nieekologicznych źródeł ciepła. Na ten cel również są zarezerwowane pieniądze. Jak podał gliwicki magistrat, tylko w 2018 roku z tej formy pomocy skorzystało około 500 gospodarstw domowych, wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni.

Ponadto mieszkańcy Gliwic, podobnie jak każdej innej miejscowości w Polsce, mogą się ubiegać o dofinansowanie lub preferencyjną pożyczkę do wymiany kotła, termomodernizacji budynku czy chociażby wykonania instalacji fotowoltaicznej, w ramach rządowego programu „Czyste powietrze”. Wszystkie szczegóły na ten temat można znaleźć na stronie internetowej właściwego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie