Ekologiczne piece CO – dlaczego warto je kupić?

Mariusz Siwko
30.04.2020

Jak ogrzać mieszkanie, zadbać o aspekt ekologiczny i jednocześnie nie zbankrutować? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które wymieniają, bądź świeżo montują piece grzewcze. Odpowiedzią na powyższe pytania są ekologiczne piece CO, które nie tylko ochronią środowisko przed niepotrzebnymi zanieczyszczeniami, ale również Twój czas. Problem smogu dotyka coraz większe obszary, warto więc nie przyczyniać się do jego pogłębiania.

Zalety ekologicznych pieców CO

Jako że ekologiczne piece CO są dość nowym rozwiązaniem, ich producenci starają się tworzyć coraz lepsze i bardziej wydajne produkty. Wszystko to z korzyścią dla klientów, którzy te piece kupują. Przede wszystkim spadają znacząco koszty ogrzewania, które w porównaniu z pozostałymi sposobami są wysokie. Na dodatek ekologiczny piec CO https://kotlyleszka.pl/ jest zautomatyzowany, przez co nie trzeba monitorować jego pracy i sprawdzać parametrów. Można więc w zasadzie powiedzieć, że piec wykona za nas całą robotę.

Chociaż ceny niektórych pieców ekologicznych mogą przyprawiać o zawrót głowy, nie trzeba się martwić o pokrycie wszystkich kosztów. Ponieważ rządy na całym świecie coraz bardziej zaczynają dbać o naturę i ograniczają powstawanie smogu, pojawia się mnóstwo dotacji dla osób, które decydują się na ekologiczne piece CO. Dofinansowanie można uzyskać z pieniędzy unijnych, krajowych albo samorządowych – wszystko zależy od miejsca zamieszkania. Warto jednak rozważyć tę opcję, ponieważ oferowane kwoty mogą pokryć znaczną część inwestycji, a czasem nawet całość!

Jakie kryteria musi spełniać ekologiczny piec CO, by zasłużyć na to miano?

Stare i powszechnie obecne w wielu polskich domach urządzenia centralnego ogrzewania, charakteryzują się wysoką emisją zanieczyszczeń. W czasach mody na ekologię i coraz większej świadomości społeczeństwa, producenci pieców starają się wyjść naprzeciw potrzebom swoich klientów. Ekologiczne piece CO powstały z myślą o osobach, dla których liczą się przede wszystkim dbałość o ekologię i skutki wykorzystywania niewłaściwego opału.

Główną normą dla domowych kotłów, jest norma PN-EN 303-5:2012. Zawarte są w niej klasy emisyjne 3, 4 i 5, z których to właśnie 5 jest tą najbardziej ekologiczną. Według powyższej normy charakteryzują się one najniższą emisją tlenku węgla, substancji smolistych, pyłów, przy jednoczesnej wysokiej wydajności. Praca takich kotłów jest neutralna dla ludzi, zwierząt i roślin. Ponadto od 2017 roku klasa 5 jest jedyną klasą dozwoloną dla nowych sprzedawanych kotłów, a największą korzyścią, jaka z niej płynie jest to, że emituje do 90% mniej zanieczyszczeń, niż pozostałe!

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie