Coraz więcej obiektów na Śląsku korzysta z ciepła sieciowego

Mateusz Nowak
04.07.2019

Aglomeracja śląsko-dąbrowska jest coraz lepiej rozwinięta pod kątem sieci ciepłowniczych. W 2018 roku spółka Tauron Ciepło przyłączyła do swojego systemu kolejne budynki, inwestując w rozwój infrastruktury przesyłowej około 45 milionów złotych. Dotyczy to zarówno obiektów nowych, jak i już istniejących. To dobra informacja z punktu widzenia zarówno samych odbiorców, którzy mogą liczyć na niższe koszty i większe bezpieczeństwo energetyczne, a także środowiska naturalnego.

Kolejne nieruchomości w sieci Tauron Ciepło

W 2018 roku Tauron Ciepło przyłączyło do swojej sieci ciepłowniczej między innymi Galerię Handlową Libero w Katowicach, biurowiec TDJ, Galerię Handlową Vendro Park w Dąbrowie Górniczej czy osiedle Park Chopina w Mysłowicach. To nie koniec inwestycji. Rozbudowa sieci ciepłowniczej na terenie Śląska i Zagłębia jest zadaniem priorytetowym, które świetnie wpisuje się w trend ograniczania szkodliwej emisji spalin, za co w głównej mierze odpowiadają domowe instalacje grzewcze oparte na węglu.

Wkrótce do grona odbiorców ciepła z Tauron Ciepło dołączą też inne nieruchomości, między innymi market budowlany czy kolejne osiedla mieszkaniowe. To pokazuje, jak duże jest zapotrzebowanie na ciepło systemowe, które gwarantuje rozsądne koszty, bezpieczeństwo, a przy tym przyczynia się do niwelowania zjawiska smogu.

Dalsza rozbudowa sieci ciepłowniczej jest niezbędna w sytuacji, gdy kolejne gminy Śląska i Zagłębia wprowadzają lub planują wprowadzić restrykcyjne przepisy zakazujące opalania domowych kotłów węglem. Mieszkańcy muszą mieć natomiast alternatywę, a tą może być właśnie przyłączenie nieruchomości do sieci dystrybucji ciepła.

Korzyści dla lokalnej gospodarki

Tauron Ciepło oferuje jeden z najnowocześniejszych systemów ciepłowniczych w Polsce. Liczniki są odczytywane zdalnie, do tego dochodzi system monitorowania węzłów i wymienników ciepła online, co pozwala błyskawicznie zareagować na jakąkolwiek awarię.

Rozbudowa sieci ciepłowniczej jest również bodźcem do dalszego rozwoju gospodarczego regionu. Duzi inwestorzy wybierając lokalizację dla swoich inwestycji zwracają baczną uwagę na możliwość przyłączenia się do linii przesyłowych ciepła systemowego. Dotyczy to zwłaszcza deweloperów realizujących inwestycje mieszkaniowe – nabywcy nowych lokali preferują nieruchomości zasilane ciepłem z sieci gminnej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie